Soini: Finlandia nigdy nie powinna przyjmować euro

Finlandia nie powinna nigdy przystępować do unii monetarnej adoptując zbyt silną, jak na swoje możliwości walutę, jaką jest euro, twierdzi tamtejszy minister spraw zagranicznych, cytowany przez agencję Bloomberga.

Timo Soini uważa, że najdalej na północny-wschód wysunięty członek strefy euro, nie ma od dłuższego już czasu wystarczających atutów konkurencyjnych i bez wątpienia ma szansę stać się najsłabszą gospodarką eurolandu. 

Znak euro
Zobacz więcej

Znak euro

Bloomberg

Oficjel, który jest liderem jednej z trzech koalicyjnych partii rządzących, antyimigracyjnej Partii Finów, uważa, że gdyby nie wspólna waluta, kraj mógłby skorzystać z dewaluacji swojego własnego pieniądza. 

Minister stoi na czele inicjatywy, zbierającej podpisy pod petycją, która ma zmusić fiński rząd od przeprowadzenia referendum w sprawie członkostwa tego kraju w strefie euro. 

Chociaż sondaże nadal pokazują, że większość Finów nie chcą przejść przez proces wychodzenia z bloku walutowego, są oznaki, że wielu wyborców sądzi, że dla kraju zdecydowanie lepiej byłoby poza unią monetarną.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Soini: Finlandia nigdy nie powinna przyjmować euro