Sojusz trzech firm da internet z satelity

Marcin Złoch
10-11-2004, 00:00

Go!nternet wspólnie z Astrą i PTK Centertel zamierzają rozpropagować satelitarny dostęp do internetu.

Powstało porozumienie trzech firm, które mają świadczyć usługę dostępu do internetu z wykorzystaniem satelity. Alians zawarły firmy SES Astra, właściciel satelitów komunikacyjnych, PTK Centertel, operator sieci telefonii komórkowej Idea, oraz Go!nternet. W połowie listopada ma zostać uruchomiona, oferowana pod nazwą Go!nternet, usługa dostępu do internetu poprzez satelitę Astra. Do korzystania z usługi potrzebny jest komputer wyposażony w odbierający sygnały z satelity modem DVB, modem GPRS oraz podłączona do niego antena satelitarna skierowana na satelitę Astra. Użytkownik będzie łączył się z internetem z wykorzystaniem technologii GPRS poprzez sieć Centertela. Informacje z internetu otrzyma za pośrednictwem satelity. Abonent będzie płacił spółce Go!nternet jeden rachunek, łączący opłatę za usługę i transmisję GPRS.

Bertrand Jasiński, prezes Go!nternet, liczy na zainteresowanie ofertą ze strony osób mieszkających poza miastem, gdzie nie ma możliwości podłączenia stałego łącza przez operatora telekomunikacyjnego lub telewizję kablową. Umowę można podpisać na rok, dwa lata, lub na czas nieokreślony z możliwością miesięcznego jej rozwiązania. Dostępne będą cztery prędkości transmisji danych do użytkownika. Abonament, uwzględniający opłaty za GPRS, za prędkość 256 kb/s, ustalono na 109 zł. Dostęp z największą szybkością — 1 Mb/s — kosztuje 259 zł miesięcznie. Do działania usługi niezbędny jest satelitarny modem, modem GPRS i antena satelitarna — taki zestaw przy podpisaniu dwuletniej umowy kosztuje 599 zł, 699 zł — przy rocznym kontrakcie lub 799 zł — przy umowie na czas nieokreślony. To ceny dla modemu satelitarnego montowanego wewnątrz peceta. Zainteresowani modemem USB muszą doliczyć 50 zł. Za dodatkowe 140 zł polecona przez Go!nternet firma zainstaluje komponenty.

— Mający modem satelitarny lub antenę nie muszą ich od nas kupować. Jedynym elementem, który trzeba od nas nabyć, jest modem GPRS, kosztujący 399 zł przy 24-miesięcznej umowie. Jednak nie gwarantujemy odpowiedniej jakości usług na antenach mających mniej niż 60 cm średnicy — informuje Bertrand Jasiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Sojusz trzech firm da internet z satelity