Solana: problem polskiego mięsa rozwiązany w najbliższych tygodniach

opublikowano: 04-02-2007, 20:26

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana wyraził w niedzielę przekonanie, że problem eksportu polskiego mięsa do Rosji zostanie rozwiązany "w najbliższych tygodniach".

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana wyraził w niedzielę przekonanie, że problem eksportu polskiego mięsa do Rosji zostanie rozwiązany "w najbliższych tygodniach".

"Jestem przekonany, że problem ten zostanie rozwiązany w najbliższych tygodniach i że przed latem uda się uruchomić negocjacje w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy (PCA) Rosja-Unia Europejska" - powiedział Solana w wywiadzie dla agencji Interfax i dziennika "Wriemia Nowostiej".

Wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zwrócił uwagę, że znaczący postęp w kwestii polskiego mięsa został już osiągnięty w ostatnich tygodniach.

"Jest to problem europejski, a nie dwustronny między Polską i Rosją. Kwestie kontroli weterynaryjnych i fitosanitarnych rozstrzygane są na szczeblu europejskim. Jest więc normalne, że Komisja Europejska aktywnie uczestniczy w rozmowach ze stroną rosyjską" - podkreślił Solana.

Solana w składzie unijnej "trójki" będzie w poniedziałek konferować w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

W spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji, które ma dotyczyć współpracy energetycznej, problemów międzynarodowych, w tym przede wszystkim statusu Kosowa, a także polityki sąsiedzkiej UE, wezmą też udział unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner i minister spraw zagranicznych Niemiec Frank Walter Steinmeier.

W październiku 2005 roku Rosja wprowadziła zakaz importu żywności z Polski, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Warszawa usunęła uchybienia w tej dziedzinie, jednak Moskwa nie zniosła embarga.

W odpowiedzi w listopadzie 2006 roku Polska zablokowała rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską i Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy. W konsekwencji prowadzenie rozmów z Moskwą w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga wzięła na siebie Komisja Europejska.

W poniedziałek w Polsce rozpocznie się inspekcja ekspertów weterynaryjnych z Rosji, którym będą towarzyszyć specjaliści z KE. Po inspektorach weterynaryjnych do Polski przyjadą - 19 lutego - także inspektorzy fitosanitarni, którzy sprawdzą polski system kontroli dostaw produktów pochodzenia roślinnego.

Komisja Europejska oświadczyła w piątek, że oczekuje, iż inspekcje rosyjskich i unijnych ekspertów weterynaryjnych w Polsce zakończą się wyznaczeniem jasnej daty zniesienia rosyjskiego embarga na produkty mięsne z Polski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane