Solana: spór mięsny wkrótce zostanie rozwiązany

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 07-12-2006, 22:00

Polsko-rosyjski spór mięsny wkrótce zostanie rozwiązany, co otworzy drzwi do podjęcia negocjacji UE z Rosją.

Szef unijnej dyplomacji Javier Solana powiedział w czwartek, że polsko-rosyjski spór mięsny wkrótce zostanie rozwiązany, co otworzy drzwi do podjęcia negocjacji UE z Rosją - podała agencja Associated Press.

"Moje wrażenie dzisiaj jest takie, że problem między Rosją a Polską jest bliski rozwiązania" - oświadczył Solana po spotkaniu ze szwedzkim ministrem spraw zagranicznych Carlem Bildtem. Nie powiedział, w jaki sposób ani kiedy miałoby do tego dojść.

Polska sprzeciwiła się w listopadzie przyjęciu mandatu na negocjacje nowego porozumienia UE z Rosją, uzależniając zgodę na rozpoczęcie tych rozmów przede wszystkim od zniesienia rosyjskiego embarga na polskie artykuły rolne.

Solana wyraził w czwartek nadzieję, że "wkrótce będziemy mogli rozpocząć" rozmowy. Dodał, że "negocjacje zabiorą dużo czasu i będą trudne".

Wcześniej podczas wykładu w Szwedzkim Instytucie Spraw Zagranicznych Solana oświadczył, że zależność energetyczna "to obecnie najpoważniejsza kwestia" w kontaktach UE z Rosją. "Gaz jest instrumentem władzy" - zaznaczył.

(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane