Czytasz dzięki

Solaris nie ma konkurentów

AR
opublikowano: 12-02-2019, 17:57

W przetargu na dostawę 130 autobusów elektrycznych dla Warszawy wpłynęła tylko jedna oferta - spółki Solaris Bus & Coach. Firma chce zrealizować zamówienie za 400 mln zł.

W jednym z największych przetargów na elektryczne autobusy w Polsce, a nawet w Europie, wpłynęła tylko jedna oferta. Warszawa chce ich kupić 130. Solaris Bus & Coach chce dostarczyć Warszawie przegubowe elektrobusy za 400 mln zł. Kwota mieści się w budżecie przewidzianym przez miasto (431 mln zł). 

To czwarty i największy przetarg na dostawę autobusów elektrycznych dla Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Pierwszy z nich rozstrzygnięto w 2014 r. (wygrał Solaris), kolejny – w roku 2016 (wygrało konsorcjum Ursus Bus oraz AMZ-Kutno), a następny w 2017 r. (wygrał Solaris). W ciągu ostatnich lat na ulice Warszawy wyjechało 1167 niskopodłogowych autobusów - w tym 4 pojazdy z napędem hybrydowym, 30 elektrycznym i  35 gazowym. Obecnie stolica inwestuje tylko w tabor  nisko- lub zeroemisyjny – latem 2018 roku podpisano umowę na dostawy 80 autobusów gazowych CNG (z opcją rozszerzenia do 110 sztuk). Pojazdy z tego kontraktu pojawią się w Warszawie już w marcu tego roku.

–  Obok budowy kolejnych tras tramwajowych i nowych linii metra, sukcesywnie będziemy wymieniać tabor autobusowy. Będą to wyłącznie pojazdy napędzane gazem lub energią elektryczną – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. 

Urzędnicy podkreślają, że dzięki kolejnemu zamówieniu Warszawa, jako drugie po Londynie miasto w Europie, będzie miała ponad sto autobusów elektrycznych. Takie pojazdy nie emitują spalin i są ciche. Jeśli miasto podpisze umowę z Solarisem, łącznie po  ulicach miasta  kursować będzie 160 takich pojazdów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane