Solberg: W. Brytania powinna pozostać jak najbliżej wspólnego rynku

  • PAP
opublikowano: 09-01-2018, 14:45

Premier Norwegii Erna Solberg wyraziła we wtorek nadzieję, że Wielka Brytania po wyjściu z UE pozostanie "najbliżej jak tylko się da" jednolitego rynku europejskiego, którego Norwegia jest częścią, choć nie należy do UE.

"To będzie najprostsza droga do wspólnej pracy w przyszłości" - powiedziała agencji Reutera Solberg w kuluarach konferencji biznesowej, odnosząc się do negocjowanej umowy regulującej stosunki Wielkiej Brytanii z UE po Brexicie.

Erna Solberg
Bloomberg

W przeciwnym razie Oslo "gotowe jest negocjować we wszelkich obszarach" nieobjętych umową między Londynem a Brukselą. Norwegia ma "dobrą współpracę zarówno z Wielką Brytanią jak i z UE" - zadeklarowała premier.

Norwegia to największy producent ropy i gazu w Europie Zachodniej, eksportujący surowce energetyczne do wielu państw europejskich, w tym do Wielkiej Brytanii. Solberg uważa, że Brexit nie będzie miał wpływu na handel surowcami.

Norwegia nie należy do UE, ale jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opierającego się na swobodzie przepływu ludzi, kapitału, towarów i usług.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane