Solidarność donosi na Mittal Steel

KJ
opublikowano: 18-07-2005, 00:00

Solidarność Huty Katowice, oddziału Mittal Steel Poland, przygotowała doniesienie do prokuratury. Zarzuca kierownictwu firmy transfer 500 mln USD za granicę. Mittal Steel Poland i należąca do niej Koksownia Zdzieszowice kupiły bowiem obligacje Mittal Steel, spółki matki. Związkowcy uważają, że transakcja jest niezgodna z umową prywatyzacyjną i statutem Mittal Steel Poland.

— Statut mówi, że na transakcję o wartości przekraczającej 20 proc. kapitału zakładowego musi wydać zgodę walne, na którym nie podano tej wiadomości. 20 proc. naszego kapitału to kwota 530 mln zł, tymczasem Mittal Steel Poland kupił obligacje w dwóch transzach — za 50 mln USD i 150 mln USD, czyli w sumie za 680 mln zł — mówi Wacław Molęcki, szef Solidarności HK.

— Transakcja została przeprowadzona zgodnie z prawem — zapewnia Andrzej Krzyształowski, rzecznik Mittal Steel Poland.

Spółka podała, że obligacje są oprocentowane 1,5 proc. powyżej międzybankowej stopy LIBOR, a ich termin wykupu to 6 miesięcy, choć może zostać przyśpieszony. Jej przedstawiciele podkreślają też, że Mittal Steel posiada rating BBB+, co dobrze świadczy o finansowej wiarygodności spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Solidarność donosi na Mittal Steel