"Solidarność" i pracodawcy apelują, by tzw. likwidacja 30 krotności nie weszła w życie

  • PAP
opublikowano: 18-09-2019, 14:52

Podpisaliśmy się pod wspólnym apelem ze Związkiem Pracodawców i Przedsiębiorców, żeby tzw. likwidacja 30 krotności nie weszła w życie - powiedział w środę na konferencji prasowej w Centrum Partnerstwa Społecznego szef "Solidarności" Piotr Duda.

"Solidarność" i ZPP są przeciwne zniesieniu górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ich zdaniem taka decyzja negatywnie wpłynie na gospodarkę i rynek pracy.

"Podpisaliśmy się pod wspólnym apelem z Pracodawcami, aby likwidacja 30 krotności nie weszła w życie - powiedział szef "Solidarności" na konferencji w Centrum Partnerstwa Społecznego.

"Od samego początku razem ze Związkiem Pracodawców i Przedsiębiorców jesteśmy przeciwni, złożyliśmy wniosek do pana prezydenta, aby złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Wniosek został złożony, trybunał zajmował się procedurą, a nie sprawami merytorycznymi. My uważamy, że to jest złe rozwiązanie, to nam zepsuje cały system emerytalno-rentowy" - powiedział Duda.

Cezary Kaźmierczak, przewodniczący ZPP powiedział, że konsekwencje likwidacji tzw. 30 krotności dla systemu emerytalno-rentowego będą miały również wpływ na decyzje pracujących za granicą Polaków o powrocie do kraju.

"Oprócz długoterminowych konsekwencji dla systemu są też krótkoterminowe: głównie sprawa powrotów Polaków z zagranicy. Gdy im dołożymy wyższe opodatkowanie to mogą przestać chcieć tutaj wracać" - powiedział.

Dodał, że decyzja o likwidacji tzw. 30 krotności może mieć też wpływ na pracę centrów outsourcingowych. "Przy takim podniesieniu kosztów pracy dla tych centrów pewnie zostaną tylko te najtańsze" - powiedział.

"Zacznie się ucieczka z umów o pracę w jakieś inne formy zatrudnienia. (...) Wydaje mi się, że tę sprawę należy odłożyć i głęboko przemyśleć i żeby rząd poszukał tych pieniędzy gdzie indziej i odrobinę nawet zwiększył deficyt" - dodał.

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł.

Piotr Duda
fot. Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane