Czytasz dzięki

"Solidarność" KHW oburzona zaproszeniem do prywatyzacji firmy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-09-2005, 17:29

- "Solidarność" Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) jest oburzona rozpoczęciem przez resort Skarbu Państwa procedury wyłaniania inwestora dla firmy. Zdaniem związkowców, zaproszenie inwestorów do rokowań w trakcie trwającej kampanii wyborczej jest niedopuszczalne.

- "Solidarność" Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) jest oburzona rozpoczęciem przez resort Skarbu Państwa procedury wyłaniania inwestora dla firmy. Zdaniem związkowców, zaproszenie inwestorów do rokowań w trakcie trwającej kampanii wyborczej jest niedopuszczalne.

    "Zaproszenie do rokowań w sprawie nabycia akcji w czasie trwania kampanii wyborczej jest wysoce podejrzane i jest ostatnią próbą ekipy rządzącej uwłaszczenia się na majątku narodowym" - napisali związkowcy we wtorkowym liście do ministra skarbu, Jacka Sochy.

    Tydzień temu Minister Skarbu Państwa ogłosił zaproszenie do rokowań w sprawie kupna co najmniej 10 proc. akcji KHW. Resort skarbu chce sprzedać nie mniej niż 3.001.485 akcji imiennych dla jednego nabywcy. Termin składania pisemnych odpowiedzi na ogłoszone rokowania upływa 13 października.

    "S" zarzuca rządowi próbę sprzedaży holdingu bez szerokich konsultacji społecznych w sprawie przyszłości nie tylko KHW, ale także całego polskiego górnictwa. Rozmowy na ten temat - według związku - nigdy nie zostały zapoczątkowane, co "S" uznaje za oburzające. Swoje stanowisko związkowcy przesłali także do największych partii politycznych, które po wyborach mogą współtworzyć nowy rząd.

    Zaproszenie potencjalnych inwestorów do rokowań było kolejnym krokiem w rozpoczętej blisko dwa lata temu procedurze prywatyzacyjnej holdingu. W jej ramach wybrano m.in. doradcę prywatyzacyjnego, który sporządził stosowne analizy i rekomendował pozyskanie inwestora strategicznego jako najkorzystniejszą ścieżkę prywatyzacji spółki.

    Opublikowanie po wakacjach zaproszenia do rokowań ws. KHW zapowiadał już w maju wiceminister skarbu, Stanisław Speczik. Zaznaczał przy tym, że jeżeli nie znajdzie się inwestor branżowy, akcje holdingu w przyszłości mogą trafić na giełdę. Wiceminister mówił, że liczba podmiotów branżowych, zdolnych kapitałowo do udziału w prywatyzacji KHW, jest w Europie bardzo ograniczona.

    Według wcześniejszych informacji, zainteresowanie prywatyzacją KHW wyrażały m.in. firmy Carbon Incest z Czech, austriacki Voest Alpinie oraz spółka górnicza z RPA.

    Katowicki Holding Węglowy zatrudnia niespełna 24 tys. osób w sześciu kopalniach i jednej kopalni stowarzyszonej. W tym roku zakłada zmniejszenie zysku do ponad 70 mln zł z ponad 140 mln zł w 2004 r. W kolejnych latach zakłada stabilny wzrost zysku powyżej 100 mln zł. W 2005 roku koncern chce przeznaczyć na inwestycje ponad 350 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane