"Solidarność": Możliwa ogólnokrajowa akcja w sprawie głodówki w TP

Polska Agencja Prasowa SA
13-04-2005, 16:13

Jeśli przedstawiciele France Telecom nie podejmą rozmów z głodującymi związkowcami w TelekomunikacjiPolskiej SA (TP), może dojść do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej - wynika z przesłanego w środę stanowiska Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Jeśli przedstawiciele France Telecom nie podejmą rozmów z głodującymi związkowcami w TelekomunikacjiPolskiej SA (TP), może dojść do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej - wynika z przesłanego w środę stanowiska Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

    "Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" popiera protest pracowników TP w obronie miejsc pracy i wzywa France Telecom jako większościowego właściciela TP do podjęcia natychmiastowych rozmów z protestującymi" - podano w stanowisku.

    Zaznaczono w nim, że "brak dialogu spowoduje, że Komisja Krajowa ogłosi (...) ogólnopolską akcję protestacyjną".

    Związek wyraził także oburzenie wobec działań zarządu TP, który zamiast podjąć rozmowy ze związkowcami "rozpoczął bezwzględną walkę z protestującymi".

    Chodzi m.in. o podejrzenia związkowców, że zarząd TP podsłuchiwał i zagłuszał rozmowy telefoniczne głodujących, a także o wezwania do opuszczenia przez głodujących budynku spółki i zapowiedzi, że wobec niepodporządkowaniu się żądaniu spółka podejmie niezbędne kroki w celu przywrócenia stanu zgodnego z prawem.

    Protest głodowy prowadzą obecnie 2 grupy pracowników TP. W warszawskiej siedzibie spółki głodówka trwa już dwa tygodnie i bierze w niej udział 11 osób. Natomiast w poniedziałek protest głodowy rozpoczęły 4 osoby we Wrocławiu.

    W poniedziałek cześć pracowników TP przerwała na godzinę pracę, by wziąć udział w strajku ostrzegawczym. Według przewodniczącej sekcji krajowej pracowników telekomunikacji NSZZ "Solidarność" Elżbiety Pacuły, do strajku doszło m.in. w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Legnicy, Katowicach i Olsztynie.

    Pracownicy protestowali przeciwko zwolnieniom grupowym w TP. Pracę w spółce ma stracić 2 tys. 845 pracowników. Domagają się, by spółka redukowała zatrudnienie tylko poprzez dobrowolne odejścia pracowników i - tym samym - zrezygnowała ze zwolnień.

    Według TP, średnia wysokość odpraw i odszkodowań, na które mogą liczyć zwalniani pracownicy, ma wynieść ok. 50 tys. zł. Zgodnie z regulaminem zwolnień, pracownicy będą mieli możliwość dobrowolnego odejścia, jeśli do 21 kwietnia złożą stosowny wniosek. Umowy z nimi będą rozwiązane z dniem 31 maja br.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / "Solidarność": Możliwa ogólnokrajowa akcja w sprawie głodówki w TP