Czytasz dzięki

Solidarność przemilcza problemy

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
opublikowano: 31-01-2008, 00:00

NSZZ Solidarność, nasz partner w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, żąda nagle podwyżek płac w całej budżetówce. Hasło „walcz o swoje, bo inni dostają, a ty nie” w 4 miesiące po podpisaniu, poza komisją, porozumienia z rządem w sprawie podniesienia płac w sferze budżetowej (o 10 proc.) i podwyższenia minimalnego wynagrodzenia prawie o 20 proc. (poza ustalone reguły) jest groźne i destrukcyjne.

Solidarność, upominając się o podwyżki dla budżetówki, przemilcza dwa problemy:

— Podwyżki płac muszą być powiązane ze wzrostem wydajności pracy. Jeżeli wzrost wynagrodzeń jest szybszy od wzrostu wydajności, przyspiesza inflację i jej wzrost zjada nominalne podwyżki. Już to przerabialiśmy w przeszłości. Domaganie się podwyżek bez powiązania ich z wydajnością jest populizmem w celu zdobycia popularności. Ponadto wzrost funduszu płac w budżetówce nie może doprowadzić do załamania finansów publicznych. Dlaczego Solidarność nie wskazuje obszarów potencjalnych oszczędności? Jeżeli przestaniemy wydawać 20 mld zł rocznie na utrzymanie młodych emerytów, jeżeli zmniejszymy dotacje do rolnictwa, górnictwa i innych niskorentownych sektorów (o kolejne 20 mld zł), będziemy mogli zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na wzrost płac w budżetówce.

Jesteśmy za tym, by sfera budżetowa zarabiała przyzwoicie. Tylko nie da się tego zrobić z niedzieli na poniedziałek. To wymaga przede wszystkim zgody Solidarności na niezbędne reformy. Siądźmy do rzeczowych rozmów, jak Irlandczycy w 1987 roku, i wskażmy racjonalne przesunięcia w wydatkach publicznych. Samo zgłaszanie roszczeń nie przyniesie rozwiązania.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecane