"Solidarność" przygotowuje referendum strajkowe w Fiat Auto Poland

PAP
09-01-2008, 14:06

Przygotowania do referendum strajkowego rozpoczęła w środę NSZZ "Solidarność" w Fiacie Auto Poland - poinformował w  środę rzecznik śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Wojciech Gumułka. Spór z  dyrekcją firmy ma głównie podłoże płacowe.

"Referendum potrwa do 16 stycznia. Wówczas - jeżeli taka będzie wola załogi - zapadnie decyzja o terminie rozpoczęcia akcji strajkowej" - powiedział Gumułka.

Zdaniem rzecznika protest może objąć wszystkie spółki grupy Fiata, które solidarnie upominają się o 1 tysiąc złotych brutto podwyżki wynagrodzeń.

Negocjacje płacowe w Fiat Auto Poland toczyły się od listopada ubiegłego roku. W grudniu sześć central związkowych podpisało z zarządem porozumienie przyznające pracownikom średnio 310 zł brutto podwyżki oraz 750 zł brutto dodatku za przepracowane soboty i niedziele.

Na warunki porozumienia nie zgodziła się natomiast "Solidarność", co sprawiło, że negocjacje rozpoczną się od nowa. "Solidarność" podtrzymuje wcześniejsze żądania. Wśród nich są m. in.: podwyżka o 1 tys. zł i wycofanie przez władze spółki pozwu o eksmisję związku z siedziby w Tychach. Ta sprawa toczy się już w sądzie.

Zdaniem szefowej "Solidarności" spółek Fiata, Wandy Stróżyk, sytuacja jest napięta we wszystkich firmach grupy. W środę zebranie załogi poświęcone podwyżkom odbywa się w CNH Płock. W najbliższym czasie negocjacje rozpoczną się w bielskim Powertrain. Podwyżek domagają się również pracownicy sosnowieckich firm RSI Poland i Magnetti Marelli.

Siedziba Fiata Auto Poland oraz zakład produkcyjny są oflagowane. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / "Solidarność" przygotowuje referendum strajkowe w Fiat Auto Poland