Solidarności protestuje ws. łamania przez rząd uchwał KT

PAP
opublikowano: 03-11-2010, 18:54

Obradująca w środę w Gdańsku Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zaprotestowała przeciwko złamaniu przez rząd porozumienia zawartego w Komisji Trójstronnej. Dotyczyło ono podwyższenia kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

"To jest kuriozum - rząd łamie swoje ustalenia, tj. uchwałę Komisji Trójstronnej, podpisaną przez wicepremiera Waldemara Pawlaka" - powiedział na środowej konferencji nowy przewodniczący związku Piotr Duda. Nie wykluczył, że - po konsultacji prawnej - związek skieruje w tej sprawie pisma do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i krajów Unii Europejskiej.

"Nie może być bowiem tak, że Komisja Trójstronna jest tylko pocztą i punktem informacyjnym, w której rząd tylko informuje, co ma zamiar zrobić. Nie na tym polega dialog społeczny" - ocenił Duda. Zapowiedział, że zamierza o tym także rozmawiać w piątek w Katowicach z minister pracy i polityki społecznej Jolantą Fedak.

W stanowisku przyjętym przez Komisję Krajową "S" podkreślono, że odrzucenie przez rząd podwyżki progów dochodowych związanych z otrzymywaniem pomocy społecznej, nie jest pierwszym niezrealizowanym przez rząd stanowiskiem Komisji Trójstronnej; wcześniej była sprawa wysokości płacy minimalnej w 2011 r.

Podczas środowych obrad Komisji Krajowej wybrano pięciu nowych członków prezydium związku, zgłoszonych przez Dudę. Pierwszym zastępcą przewodniczącego związku został 48-letni Bogdan Biś, do tej pory zastępca Dudy jak przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej "S".

Zastępcą przewodniczącego ds. struktur terenowych został szef Zarząd Regionu Podkarpacie "S" Tadeusz Majchrowicz, który jest też radnym PiS w sejmiku podkarpackim.

Sekretarzem KK wybrano Ewę Zydorek, pełniącą taką samą funkcję w Zarządzie Regionu Wielkopolska. Skarbnikiem związku został 45-letni Jerzy Jaworski, dotychczasowy skarbnik w Regionie Małopolska, od 25 lat pracujący w dziale technicznym Radia Kraków. Na stanowisko członka prezydium KK wybrano 52-letniego Henryka Nakoniecznego, b. szefa Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego "S".

Dotychczasowe władze związku liczyły 14 osób. Na jednym z najbliższych posiedzeń KK skład prezydium związku ma się m.in. zwiększyć o trzeciego wiceprzewodniczącego ds. struktur branżowych.

Duda zadeklarował na konferencji prasowej, że obrady Komisji Krajowej "S" będą się teraz odbywać głównie w Warszawie.

Nowy lider "S" zapewnił, że jest gotów zaproponować swojemu poprzednikowi Januszowi Śniadkowi pracę w związku. "Chodzi o to, żeby czuł się potrzebny, a nie chodził od pokoju od pokoju. Ma wiedzę i doświadczenie i należy mu się wielki szacunek" - dodał.

Duda dodał, że ma nadzieję spotkać się osobiście z legendarnym przywódcą "S" Lechem Wałęsą. B. prezydent powiedział we wtorek PAP, że oczekuje od nowego przewodniczącego "S", że ten, w przeciwieństwie do poprzedników, zwinie w końcu sztandar Solidarności i poprowadzi związek pod nową nazwą.

"Otrzymałem dziś od prezydenta Lecha Wałęsy list gratulacyjny i życzenia - bardzo ciepłe. I nie było tam już wzmianki o zwijaniu sztandarów" - dodał Duda.(PAP)

Robert Pietrzak (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane