Solidny rok w BZ WBK

KWS
opublikowano: 31-01-2018, 18:53
aktualizacja: 31-01-2018, 18:54

Wyniki finansowe banku były zgodne z oczekiwaniami . W tym roku ma spore wyzwania.

W 2017 roku grupa kapitałowa BZ WBK wypracowała ponad 2,2 mld zysku. Dochody ogółem wyniosły 7,8 mld zł, czyli były o 2 proc. wyższe niż w poprzedni roku. Zarząd banku z satysfakcją spogląda na cały ubiegły rok. Wzrosły zarówno przychody odsetkowe, jak i prowizyjne, a koszty zostały utrzymane na niezmienionym poziomie.
Analitycy nie tryskają entuzjazmem.

Bank dla zamożnych
Bank dla zamożnych
Jak twierdzi Michał Gajewski, prezes BZ WBK, planowana transakcja włączenia wydzielonej części DB Polska wzmocni pozycję jego banku – BZ WBK osiągnie wiodącą pozycję banku dla klientów zamożnych.
Marek Wiśniewski

– Wyniki za czwarty kwartał, podobnie jak cały 2017 r., są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Po oczyszczeniu wyników z jednorazowych zdarzeń, jakim był zysk ze sprzedaży Visy, bank odnotował wzrost z tytułu prowizji i odsetek – mówi Łukasz Jańczyk, analityk w Ipopemia Seciurites.

Bieżący rok upłynie pod znakiem integracji z Deutsche Bank Polska, co wpłynie na koszty działalności. Nie powinno to jednak znacząco osłabić tempa wzrostu w bieżącym roku - przed ogłoszeniem decyzji o konsolidacji analityk szacował, że bank będzie rozwijał się w tempie 12-proc.

Zgodnie z prognozami, o których pisaliśmy na początku roku bank będzie stawiał na rozwój kanałów zdalnych. Duży potencjał widzi przede wszystkim w kanałach mobilnych – w ubiegłym roku z aplikacji na smartfony korzystało 1,1 mln osób. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba użytkowników wzrosła o 27 proc. Z kolei liczba transakcji mobilnych wzrosła o 76 proc. (23,5 mln transakcji). 

BZ WBK poinformował też wczoraj, że  otworzy bank hipoteczny. W ciągu kilku tygodni złoży w tej sprawie wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

– To efekt wymogów regulatora – wyjaśnia analityk.

Każdy bank musi w ten sposób zapewnić finansowanie długoterminowych kredytów w gospodarce.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KWS

Polecane