Solorz: Elektrim zamierza podjąć negocjacje z DT ws. ceny za PTC

Internet Securities
opublikowano: 28-02-2005, 19:10

Elektrim SA zamierza podjąć negocjacje z Deutsche Telekom (DT), mające na celu sprzedaż udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), w ramach uruchomionej przez Niemców opcji kupna tak, by otrzymać za nie więcej niż ich wartość księgowa, powiedział w poniedziałek dziennikarzom Zygmunt Solorz-Żak, szef rady nadzorczej Elektrimu.

Elektrim SA zamierza podjąć negocjacje z Deutsche Telekom (DT), mające na celu sprzedaż udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), w ramach uruchomionej przez Niemców opcji kupna tak, by otrzymać za nie więcej niż ich wartość księgowa, powiedział w poniedziałek dziennikarzom Zygmunt Solorz-Żak, szef rady nadzorczej Elektrimu.

„Chcemy załatwić z Deutsche Telekom tę sprawę polubownie. Mamy nadzieję, że uda nam się wynegocjować cenę lepszą za udziały w PTC niż wartość księgowa i możliwe, że 300-400 mln euro za te udziały otrzymamy” - powiedział Solorz-Żak w czasie konferencji prasowej Elektrimu.

DT, który ma 49% udziałów w PTC, oświadczył w piśmie z 9 lutego, przesłanym do Elektrimu, że wykonuje „opcję kupna” poprzez przejęcie wszystkich udziałów PTC, stanowiących własność Elektrimu.

DT powołał się w swoim oświadczeniu na Umowę Wspólników PTC, a w szczególności na par. 16.1 i 16.4. umowy.

Ponadto, Solorz-Żak oświadczył, że nie przewiduje żadnej formy rekompensaty finansowej dla francuskiego koncernu medialnego Vivendi - w wyniku wykreślenia tej spółki z księgi udziałowców PTC, czego dokonał Elektrim współdziałając z Deutsche Telekom, w nocy z 24 na 25 lutego tego roku.

„Zamierzamy wręcz sami domagać się rekompensaty finansowej od Vivendi - za narażenie Elektrimu na straty finansowe w wyniku utrudnień w wykonaniu wyroku Arbitrażu Wiedeńskiego” - powiedział Solorz-Żak.

Elektrim Telekomunikacja (ET) poinformował tymczasem agencję ISB, że złożył w terminie odwołanie wobec decyzji sądu o częściowym uznaniu orzeczenia wyroku Arbitrażu Wiedeńskiego, dotyczącego udziałów PTC.

„Prokurator Kazimiera Jachimowicz złożyła w imieniu Elektrimu Telekomunikacja w przewidzianym prawem terminie odwołanie wobec częściowej egzekucji wyroku wiedeńskiego, powołując się na prawo konstytucyjne” - powiedział agencji ISB Philippe Houdouin, prezes ET.

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał 2 lutego br. wyrok Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu na terenie Polski, ale tylko w zakresie, o który wnioskował Elektrim, czyli pomijając zapis mówiący o tym, że orzeczenie arbitrażu nie ma jurysdykcji nad ET.

Elektrim wnioskował o częściowe uznanie wyroku wiedeńskiego arbitrażu – w trzech punktach: że zbycie udziałów w PTC na rzecz ET przez Elektrim w 1999 roku jest bezskuteczne i udziały te pozostały własnością Elektrimu; że zbycie tych udziałów nie stanowi istotnego naruszenia umowy wspólników PTC, ale stanowiłoby je, gdyby Elektrim nie odzyskał udziałów PTC w przeciągu najdalej dwóch miesięcy od doręczenia wyroku; że żądanie DT odnośnie stwierdzenia „economic impairment” (istotnie pogorszonej sytuacji gospodarczej) zostaje oddalone.

Poza jedynie częściowym uznaniem wyroku Arbitrażu w Wiedniu w sprawie PTC, ET podważa drogą prawną także inna decyzję polskiego sądu - o wykluczeniu ET jako strony w tym postępowaniu.

Zarząd PTC, popierany przez Vivendi, w poniedziałek nadal blokował dostęp do siedzimy spółki nowemu zarządowi, powołanemu w minionym tygodniu przez Elektrim i DT.

„Elektrim i DT próbują storpedować wiarygodność zarządu Bogusława Kołakowskiego w bankach obsługujących firmę i użyły szantażu wobec około 20 managerów raportujących dotychczas do DT, wymuszając lojalność wobec nowego zarządu” - powiedział agencji ISB w poniedziałek jeden z obserwatorów sytuacji w siedzibie PTC.

W godzinach popołudniowych do budynku wezwano policję, która jednak nie miała stosownego dokumentu uprawniającego ją do wejścia do biura zarządu PTC, okupowanego przez prawników ET.

Solorz-Żak zadeklarował na konferencji prasowej, że Elektrim nie zamierza używać siły w siedzibie PTC, aby opanować sytuację.

Monika Romaniuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane