Solorz słono wycenił udziały Elektrimu w PAK

Agnieszka Berger
opublikowano: 08-06-2007, 00:00

Giełda Ponad 2 mld zł chce odzyskać spółka za wyjście z Zespołu Elektrowni Pątnów- -Adamów-Konin. Dla KGHM może być za drogo.

Renacjonalizacja elektrowni może kosztować ponad 2 mld zł

Giełda Ponad 2 mld zł chce odzyskać spółka za wyjście z Zespołu Elektrowni Pątnów- -Adamów-Konin. Dla KGHM może być za drogo.

Elektrim nie ułatwia Ministerstwu Skarbu Państwa (MSP) odzyskania kontroli nad Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK). Z informacji „PB” wynika, że inwestor oszacował swoje nakłady wraz z odsetkami na ponad 2 mld zł.

Odsetki w przypadku kwoty wyłożonej na zakup pierwszego 20-procentowego pakietu akcji od państwa (blisko 90 mln USD) liczą się od 1999 r. Inwestor odliczył też podwyższenie kapitału o 100 mln USD i dwie pożyczki udzielone PAK przez Elektrim i jego głównego akcjonariusza — Zygmunta Solorza-Żaka (ponad 120 mln EUR). Kolejna pozycja to zakup akcji pracowniczych.

Z informacji potwierdzonych w kilku źródłach wynika, że Elektrim oszacował swoje nakłady na ponad 1 mld zł, a odsetki — na prawie drugie tyle. Jeśli przed odejściem dokupi brakujące akcje pracownicze, można przyjąć, że wyceni połowę walorów spółki wraz z kontrolą operacyjną na ponad 2 mld zł.

Drogie megawaty

Zdaniem ekspertów z firm doradczych, to drogo. Ich przedstawiciele unikają jednak wypowiadania się na temat PAK: albo są zaangażowani we właścicielskie przetasowania w spółce, albo liczą na rolę doradców KGHM (kandydata do przejęcia spółki) lub inwestorów zagranicznych. Z danych ekspertów wynika, że dla oszacowania wartości elektrowni można przyjąć stawkę 200-400 tys. EUR za MW w przypadku starych mocy. Nowe mogą być warte nawet 1,5 mln EUR/MW.

W PAK większość mocy (2,3 tys. MW) jest wyeksploatowana, ale w aktywach jest Pątnów II (ma ruszyć 1 stycznia) o mocy 460 MW. Najbardziej optymistyczne szacunki, przy uwzględnieniu kredytów obciążających inwestycję, dają wycenę PAK równą 4 mld zł.

Marne zyski

Gorzej prezentuje się wartość spółki uzyskana przez pomnożenie zysku EBITDA przez średni rynkowy wskaźnik dla aktywów energetycznych (9). Szacowana tak wartość PAK po odjęciu długu wynosi 200 mln zł. Źle wygląda też wskaźnik cena/zysk, bo PAK przy przychodach 1,7 mld zł zarobił w 2006 r. ponad 20 mln zł.

— To metoda zbyt uproszczona. Trzeba brać pod uwagę obecny poziom cen energii i ich spodziewany wzrost, który nastąpi najpóźniej w styczniu 2008 r. Na wartość PAK składa się również przewidziana w ustawie o likwidacji KDT rekompensata, obliczona na ponad 1,3 mld zł — mówi Katarzyna Muszkat, prezes PAK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu