Sondaż: Polacy nie wykorzystali szansy, jaką dały zmiany po 1989 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-09-2005, 12:47

Polacy nie wykorzystali szansy, jaką im dały zmiany po 1989 roku - tak sądzą respondenci sondażu TNS OBOP, którego wyniki PAP otrzymała w piątek. Uznało tak 59 proc. respondentów, a przeciwnego zdania było 33 proc. Reszta nie miała opinii.

Polacy nie wykorzystali szansy, jaką im dały zmiany po 1989 roku - tak sądzą respondenci sondażu TNS OBOP, którego wyniki PAP otrzymała w piątek. Uznało tak 59 proc. respondentów, a przeciwnego zdania było 33 proc. Reszta nie miała opinii.

    Większość ankietowanych Polaków (67 proc.) ocenia strajki w roku 1980 i powstanie "Solidarności" jako korzystne dla Polski. 10 proc. uważa, że były one niekorzystne. Zdaniem 16 proc. były one "w takim samym stopniu korzystne, jak i niekorzystne". Sierpniowe uroczystości obchodów 25. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" nie doprowadziły do zmiany postrzegania tamtych wydarzeń.  

    Respondenci byli przekonani, że bez strajków z 1980 roku i "Solidarności" byłoby mniej demokracji (62 proc.), że Polska byłaby mniej niepodległa (58 proc.), a większości Polaków żyłoby się gorzej (44 proc.), a nie lepiej (23 proc.).

    Chociaż dwie trzecie badanych (69 proc.) uważa, że "Solidarność" zasłużyła na tak uroczyste obchody swojego powstania jak w tym roku, to jednak są raczej przekonani (49 proc.), że nie będzie się stawiać pomników Lechowi Wałęsie. Przeciwnego zdania jest 36 proc.

    Sondaż zrealizowano w dniach 8-12 września 2005 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej. Błąd statystyczny wynosi 3,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane