Sondaże: Tusk utrzymuje przewagę nad Kaczyńskim, skład drugiej tury niemal pewny

Internet Securities
opublikowano: 30-09-2005, 12:43

Na tydzień przed pierwszą turą wyborów prezydenckich nie widać dużej zmiany w sondażach wyborczych – nadal Donald Tusk utrzymuje bezpieczną przewagę nad Lechem Kaczyńskim, pozostali kandydaci już raczej nie liczą się w wyścigu o prezydenturę, osiągnąwszy najwyraźniej pułap swoich możliwości zjednywania wyborców.

Na tydzień przed pierwszą turą wyborów prezydenckich nie widać dużej zmiany w sondażach wyborczych – nadal Donald Tusk utrzymuje bezpieczną przewagę nad Lechem Kaczyńskim, pozostali kandydaci już raczej nie liczą się w wyścigu o prezydenturę, osiągnąwszy najwyraźniej pułap swoich możliwości zjednywania wyborców.

Mimo bardzo dużego poparcia dla Donalda Tuska (wahającego się w granicach 42-45%), wszystko wskazuje na to, że nie uda się mu zwyciężyć w pierwszej turze i w drugiej turze zmierzy się z Lechem Kaczyńskim, który cieszy się poparciem w okolicach 30% (29-35%).

Niezbyt pomyślne rozmowy między zwycięzcami wyborów parlamentarnych – Prawem i Sprawiedliwością i Platformą Obywatelską – nie przełożyły się znacznie na wyniki kandydatów obu partii do najwyższego stanowiska w państwie.

Przewodniczący Samoobrony, Andrzej Lepper może liczyć obecnie na poparcie przekraczające nieznacznie 10%, niezmiennie od kilku tygodni (6-14%).

Kandydatowi lewicy – Markowi Borowskiemu – nie pomogło ani zdecydowane poparcie obecnego prezydenta, ani tym bardziej mniej zdecydowane wsparcie ze strony Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Szef Socjaldemokracji Polskiej może liczyć na co najwyżej 10% głosów (6-10%).

Pozostali kandydaci nie przekraczają w sondażach progu 5% poparcia.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 9 października. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska 50-proc. poparcia, między dwoma najlepszymi pretendentami zostanie przeprowadzona druga tura, 23 października.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane