Sondaże wskazują porażkę Renziego

opublikowano: 18-11-2016, 13:56

Najnowsze sondaże pokazują, że premier Matteo Renzi może przegrać referendum konstytucyjne we Włoszech, co grozi kolejnym kryzysem w tym kraju i może być źródłem niepewności na rynkach.

Matteo Renzi
Zobacz więcej

Matteo Renzi Bloomberg

Cztery sondaże opublikowane w piątek pokazały przewagę obozu przeciwników proponowanych przez Renziego zmian. Odsetek Włochów, którzy nie popierają pomysłu usprawnienia działania włoskiego rządu przez zmianę uprawnień instytucji badanie przeprowadzone na zlecenie telewizji Rai 3 oraz dzienników „La Repubblica”, „La Stampa” i „Corriere della Sera” wynosił od 42 do 56 proc. Co gorsza, trend notowany od kilku tygodni jest niekorzystny dla premiera Włoch. Od soboty obowiązywać będzie cisza wyborcza, nie pozwalająca na publikację nowych sondaży przed referendum 4 grudnia. Renzi zapowiedział, że poda się do dymisji jeśli jego propozycje nie uzyskają poparcia. Badania pokazały także, że prawie jedna trzecia Włochów ma znikomą wiedzę o tym na czym mają polegać proponowane zmiany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Sondaże wskazują porażkę Renziego