Sony opracowało przełomowe ogniwo słoneczne DSSC

opublikowano: 26-05-2008, 12:34

Sony opracowało ogniwo słoneczne klasy DSSC o 10 proc. sprawności konwersji promieniowania. Taki poziom jest uznany jako niezbędny do uruchomienia komercyjnego stosowania ogniwa.  

Japoński koncern zastrzega, że bada wciąż opracowane ogniwo i nie zdecydował o jego produkcji.

Ogniwa DSSC (Dye-sensitized solar cells), gdzie za przetwarzanie energii słonecznej w prąd elektryczny odpowiedzialne są nanocząstki TiO2 pokryte warstwą specjalnego barwnika oraz aktywny elektrolit zawierający aniony trójjodkowe, są tańsze w produkcji niż dotychczas stosowane.

Bogdan Szymański, autor tekstów o energii odnawialnej, prowadzący w Internecie blog o nazwie Solaris, podkreśla, że ogniwo DSSC jest proste w budowie i nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych, przez co jest potencjalnie o wiele tańsze niż inne dotychczasowe ogniwa PV (fotowoltaiczne).

- Główną zaletą ogniw DSSC i przewagą nad ogniwami krzemowymi jest mała wrażliwość na kąt padania promieniowania słonecznego, mogą pracować pod wpływem promieniowania odbitego i załamanego a także pod częściowym zacienieniem – pisze Szymański. 

Sharp, który jest jednym z największych producentów ogniw słonecznych PV, spodziewa się 19 proc. wzrostu ich sprzedaży w roku rozrachunkowym, kończącym się w marcu 2009 roku.

MD, yahoo.com

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu