Sopoćko: MF nadal chce 9 mld zł z rezerwy rewaluacyjnej

08-04-2003, 12:40

Ministerstwo Finansów wciąż liczy na wykorzystanie części środków z rezerwy rewaluacyjnej, poinformowała Polska Agencja Prasowa. Resort uważa, że porozumienie z Narodowym Bankiem Polskim w tej sprawie zostanie osiągnięte.

Wiceminister finansów Andrzej Sopoćko ujawnił podczas WZA Związku Banków Polskich, że propozycja wykorzystania środków z rezerwy rewaluacyjnej NBP wynika z potrzeby zdobycia kredytów rewolwingowych. Argumentem resortu jest to, iż zarówno w jego opinii, jak i opinii Banku Światowego, sięgająca 27,4 mld zł rezerwa jest zbyt wysoka.

Łukasz Kwiecień, doradca prezesa NBP zapowiedział wydanie sprostowanie w tej sprawie. W rozmowie z Pulsem Biznesu podkreślił, że Bank Światowy nie zajął stanowiska co do wysokości rezerwy rewaluacyjnej NBP.

Sopoćko odniósł się także do stanowiska Rady Polityki Pieniężnej, która obawia się, że uwolnienie środków z rezerwy rewaluacyjnej może w efekcie spowodować wzrost inflacji. Wiceminister podkreślił, że w działaniach resortu finansów nie chodzi o emisję pieniądza. Środki z rezerwy mają być przeznaczone na wydatki związane z UE. W przyszłym roku będą one miały charakter przepływów wewnętrznych. Sopoćko ujawnił, że resort potrzebuje 9 mld zł.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sopoćko: MF nadal chce 9 mld zł z rezerwy rewaluacyjnej