Sopot bezpieczny jak Las Vegas

Marcin Kuśmierz
30-06-2004, 00:00

Nowoczesne technologie telekomunikacyjne zwiększą bezpieczeństwo turystów i mieszkańców nadmorskiego miasta.

Urząd Miasta Sopotu i operator sieci Plus GSM oficjalnie zainaugurowali wdrożenie Komunalnego Systemu Bezpieczeństwa (KSB). To zintegrowany system teleinformatyczny, który powstał, by usprawnić zarządzanie służbami reagowania w Sopocie. Ma też podniesieść poziom bezpieczeństwa w nadmorskim kurorcie.

Szybsza reakcja

System, którego koncepcja powstała w 1999 r., odpowiedzialny jest za informowanie służb reagowania o zdarzeniach zachodzących w mieście. Dostarcza informacji o wypadkach (np. skala zagrożenia, podjęte działania, podgląd wideo), wysłanych jednostkach i działaniach prewencyjnych.

Pierwsze efekty pracy KSB w Sopocie są już widoczne, czas reakcji służb reagowania na zgłoszone zdarzenia został skrócony do 4-6 min. Ma też wymiar ekonomiczny, miasto chce bowiem zoptymalizować koszty związane z akcjami ratunkowymi.

System wykorzystuje 100 kamer zainstalowanych w różnych częściach miasta. Daje to szybsze inicjowanie działań służb reagowania, nawet bez zgłoszenia z miejsca zdarzenia.

Kooperacja

Sopocki projekt przewiduje w przyszłości uruchomienie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którego celem będzie koordynacja działań w odpowiedzi na zgłoszenia kierowane na numery alarmowe pogotowia ratunkowego i straży pożarnej.

Partnerem technologicznym KSB jest operator sieci Plus GSM, który odpowiada m.in. za usługi głosowe i transmisję danych. Urząd miasta w Sopocie od lat współpracuje z nim przy projektach związanych z bezpieczeństwem. Przy realizacji KSB wykorzystano doświadczenia operatora w zakresie realizacji systemów wspierających działanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, m.in. przy zintegrowanym systemie bezpieczeństwa dla WOPR, GOPR i TOPR.

KSB to zintegrowana łączność głosowa, system powiadamiania oraz lokalizacja sił i środków. Koncepcja opiera się na dostępnych technologiach informatycznych, telekomunikacyjnych i transmisji danych, w tym pakietowej transmisji danych GPRS, szybkiej transmisji EDGE czy usług bazujących na platformie lokalizacyjnej, oferowanych przez sieć Plus GSM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Sopot bezpieczny jak Las Vegas