Soroka: MSP sprzeda akcje KGHM tylko z gwarancją premii za oddanie kontroli

opublikowano: 15-04-2004, 13:02

ISB: Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) jest przeciwne podniesieniu kapitału KGHM Polska Miedź SA. Jeśli resort zdecyduje się sprzedać posiadany pakiet 44,28% akcji miedziowego koncernu, to będzie chciał uzyskać premię z tytułu oddania kontroli nad spółką, zadeklarował w czwartek wiceminister skarbu Tadeusz Soroka.

“Gdybyśmy podnieśli kapitał – bo takie sugestie były poprzedniego zarządu – z przeznaczeniem na szybkie inwestycje w KGHM, wówczas rozmyłoby się władztwo Skarbu Państwa” – powiedział Soroka odpowiadając na pytania posłów w Sejmie.

Soroka podkreślił, że obecnie MSP nie podjęło żadnej decyzji odnośnie podwyższenia kapitału KGHM. Nie otrzymało też żadnych dokumentów od władz spółki, “które byłyby przekonujące i rekomendujące takie podniesienie kapitału”.

“Podniesienie kapitału tylko po to, by zmniejszyć władzę Skarbu Państwa nie jest najlepszym pomysłem. SP, jeśli będzie wychodził kiedykolwiek z tej inwestycji, to będzie chciał uzyskać tę wartość dodaną z tytułu oddania kontroli, czyli chciałby zarobić więcej” – zadeklarował wiceminister.

Soroka poinformował, że minister skarbu Zbigniew Kaniewski ma w czwartek po południu podpisać instrukcje do głosowania na zwyczajnym walnym zgromadzeniu KGHM, które odbędzie się w piątek i będzie poświęcone m.in. zmianom w radzie nadzorczej spółki.

Soroka podkreślił, że minister nie może wpływać na to, kogo rada nadzorcza wybiera do zarządu, ponieważ byłoby to złamaniem zasad ładu korporacyjnego.

W końcu marca rada nadzorcza KGHM – bez konsultacji ze Skarbem Państwa – odwołała Stanisława Speczika z funkcji prezesa zarządu, powołując na jego miejsce Wiktora Błądka. RN wymieniła też pozostałych członków zarządu z wyjątkiem Andrzeja Szczepka.

Prezes Speczik wszedł w konflikt ze związkowcami spółki po tym, jak powiedział, że obecnie jest dobry czas na dalszą prywatyzację spółki. Związki zażądały zmiany na stanowisku prezesa spółki.

Wcześniej w marcu ówczesny zarząd KGHM wycofał z porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia informację o prywatyzacji i emisji nowych akcji spółki.

W marcu przedstawiciele MSP mówili o możliwości uzupełnienia tegorocznych wpływów budżetowych z prywatyzacji poprzez ofertę publiczną części posiadanego pakietu akcji KGHM w przypadku niepowodzenia innych zaplanowanych na ten rok projektów. Później jednak resort wycofał się z tej koncepcji. (ISB)

tom/kp

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu