Soros: Brexit większym 'nieszczęściem' niż kryzys imigracyjny

opublikowano: 30-06-2016, 11:05

Miliarder George Soros ostrzegł, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE może okazać się "jeszcze większym nieszczęściem" niż najgorszy kryzys uchodźczy na kontynencie po II wojnie światowej, donosi Bloomberg News.

 Zdaniem Sorosa, może wywołać zawirowania na rynkach finansowych podobne do globalnego kryzysu w latach 2007-2008.

George Soros
George Soros
Bloomberg

Rozkład postępuje w zwolnionym tempie, ale Brexit go przyspieszy. Jest wielce prawdopodobne, że wzmocni tendencje deflacyjne, które stały się już powszechnym zjawiskiem – powiedział inwestor-miliarder. 

W jego opinii twarde lądowanie w Chinach jest praktycznie nie do uniknięcia. Twierdzi, że napędzana długiem gospodarka Państwa Środka przypomina amerykańską na początku kryzysu finansowego.

Soros uważa, że system bankowy w Europie Kontynentalnej, jeszcze nie odzyskał pełnej sprawności i nie w pełni odrobił straty po poprzednim kryzysie, a tymczasem stanęło przed nim jedno z największych wyzwań w historii, wystawiony został na ciężką próbę. 

Wiemy co trzeba zrobić, jednak spory polityczne i ideologiczne w strefie euro stoją na przeszkodzie „wykorzystania europejskiego mechanizmu stabilności jako narzędzia ochronnego.”

Strefa euro pozostaje w tyle w stosunku do innych regionów pod względem tempa ożywienia gospodarczego, głównie z powodu restrykcyjnej polityki fiskalnej, a teraz zbliża się spowolnienie.

Ortodoksyjni niemieccy politycy uniemożliwiają wprowadzenie jedynego skutecznego rozwiązania: budżetu strefy euro, który pozwoliłby na wdrożenie anty-cyklicznej polityki – wyjaśnia Soros.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane