Soros: To najgorszy dla Szkocji moment na niepodległość

Szkockie referendum niepodległościowe wypada w najbardziej niesprzyjającym dla kraju momencie, uważa inwestor-miliarder George Soros.

- To najgorszy moment dla Wielkiej Brytanii, by rozważyć wyjście z Unii Europejskiej, i podobnie dla Szkocji - by zerwać z Wielką Brytanią – napisał finansista w artykule.

Zdaniem George’a Sorosa Unia Europejska jest nieskończonym projektem, a wartości na których się on opiera, stały się przedmiotem ataków z wielu stron. Wśród przykładów jest nie tylko wojna prowadzona przez Rosję na Ukrainie, ale także wzrost nastrojów nacjonalistycznych i sprzyjających autokratyzmowi. Według niego ogłoszenie niepodległości oznaczałoby dla Szkotów rezygnację z wpływu na politykę Londynu, a dla Wielkiej Brytanii zmniejszenie znaczenia na świecie. Zerwanie Szkocji z Wielką Brytanią byłoby obecnie uzasadnione tylko i wyłącznie w przypadku, gdyby kraj ten opuścił Unię Europejską.

- Tylko jeżeli Wielkiej Brytanii nie uda się rozwiązać kwestii spornych z Unią Europejską, i jeżeli na skutek tego proeuropejscy Szkoci znajdą się w 2017 r. poza Europą, będzie uzasadnione zwołanie nowego referendum. Jeżeli tak się stanie, Szkocja będzie w innej sytuacji, takiej która legitymizuje rozwód z Wielką Brytanią – napisał George Soros.

George Soros
fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane