Soros: Unia Europejska jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie

opublikowano: 12-04-2016, 20:42

Znany amerykański miliarder George Soros ostrzega, że Unia Europejska znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie upadku, jeśli nie dojdzie do porozumienia w kwestii potężnego zastrzyku gotówki, który rozwiązałby kryzys imigracyjny.

Legendarny miliarder w eseju dla magazynu New York Review of Books napisał, że w Grecji mamy zaczyn katastrofy humanitarnej.

- Poszukujący azylu są zdesperowani. Uprawnionym uchodźcom trzeba zaoferować rozsądną szansę na osiągnięcie ich celów podróży – napisał inwestor.

Zdaniem Sorosa, europejscy przywódcy muszą przyjąć do wiadomości, że skuteczne rozwiązanie kryzysu będzie wymagało zwiększenia finansowania.

George Soros
George Soros
Bloomberg

Uważa on, że UE jest w stanie rocznie przyjąć od 300 do 500 tys. uchodźców. Według jego szacunków przygotowanie się na to wyzwanie to roczny koszt co najmniej 30 mld EUR.

Soros wskazuje, że Unia Europejska dysponuje 60 mld EUR niewykorzystanych środków zgromadzonych między innymi w Europejskim Mechanizmie Finansowej Stabilizacji (EFSF).

- Z historii wiemy, że rządy w nagłych wypadkach emitowały obligacje. Dziś Europa znajduje się w takiej sytuacji. Kiedy rating w postaci potrójnego A powinien zostać wykorzystany, jeśli nie w w sytuacji, gdy Unii Europejskiej zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo? – alarmuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane