Czytasz dzięki

Soros wychodzi z amerykańskich akcji, stawia na złoto

opublikowano: 17-05-2016, 06:50

George Soros, zanany amerykański miliarder znacząco, bo o ponad 1/3 zredukował swoje inwestycje w akcje amerykańskich spółek, informuje Bloomberg. Zamiast tego stał się udziałowcem jednej z kopalni złotego kruszcu.

Jak wynika z dokumentu złożonego do nadzorcy amerykańskiego rynku kapitałowego wartość Soros Fund Management zmniejszyła się na koniec pierwszego kwartału 2016 r. o 37 proc. do 3,5 mld USD. Miliarder kupił za to 1,7 proc. udziałów w spółce Barrick Gold, największego na świecie producenta złota. Wydał na to ponad 264 mln USD. To największa inwestycja funduszu w publiczną-notowaną amerykańską spółkę. Pochodzący z Węgier bogacz ujawnił również posiadanie opcji kupna 1,05 mln akcji SPDR Gold Trust, funduszu typu ETF, który śledzi ceny złota.

Wyświetl galerię [1/2]

Kurs akcji Barrick Gold

Bloomberg

Soros, którego majątek wyceniany jest na około 24 mld USD już od dłuższego czasu ostrzega przed zagrożeniami płynącymi z chińskiej gospodarki, twierdząc, że napędzana długiem tamtejsza ekonomia przypomina amerykańską z lat 2007-08, zanim doszło do globalnej recesji.

Spośród udziałów jakich pozbył się Soros w pierwszych trzech miesiącach tego roku warto wymienić przede wszystkim te w Level 3 Communications, Dow Chemical, Endo International i Delta Air Lines.

Tymczasem złoto w kontraktach terminowych z natychmiastową dostawą zyskało w pierwszym kwartale ponad 16 proc., co było najlepszym wynikiem surowca od 1986 r. W tym roku cena akcji kanadyjskiej firmy Barrick Gold zdrożały ponad dwukrotnie po tym jak górniczy gigant zmniejszył koszty działalności i zredukował zadłużenie. Od końca marca cena jego akcji wzrosła o 39 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane