Sośnierz: pod koniec miesiąca rozpisane zostaną konkursy na świadczenie usług medycznych

PAP
opublikowano: 15-10-2007, 17:12

Pod koniec tego miesiąca zostaną ogłoszone konkursy na świadczenie usług medycznych finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. W lecznictwie szpitalnym do końca kwietnia kontraktowanie odbywać się będzie na starych zasadach - poinformował w poniedziałek prezes NFZ Andrzej Sośnierz.

"Lecznictwo szpitalne zostanie zakontraktowane w drodze aneksów na zasadach obowiązujących w tym roku. A nowy system i konkurs będzie w maju" - powiedział Sośnierz. Dodał, że z budżetu NFZ na tę część opieki zdrowotnej idzie 18 mld zł z ponad 40 mld, jakimi dysponuje Fundusz.

W lecznictwie ambulatoryjnym, specjalistycznym, świadczeniach diagnostycznych odrębnie kontraktowanych, rehabilitacji, podstawowej opiece zdrowotnej zostaną rozpisane konkursy zgodnie z nowymi zasadami opracowanym na rok przyszły.

Sośnierz zaznaczył, że ponieważ nowy system kontraktowania wejdzie w życie w maju, wcześniej podawane informacje o wzroście wyceny punktu medycznego do 12,8 zł nie są aktualne; wycena punktu będzie wyższa, ale o kilkadziesiąt groszy, do 1 zł (obecnie punkt, na podstawie którego wyceniania się świadczenie lekarskie wynosi 10-11 zł).

Prezes poinformował także, że uruchomił nowe programy terapeutyczne, które pozwolą pacjentom na korzystanie ze skutecznych leków. Jeszcze w tym roku rozpocznie się program dla pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna (choroba jelita grubego). Do końca przyszłego roku może skorzystać z niego 3 tys. pacjentów, w tym prawie wszystkie dzieci chore na te chorobę. NFZ wyda na program ok. 7,5 mln zł.

Prawie 26 mln zł Fundusz wyda na program lekowy dla ok. 300 pacjentów ze szpiczakiem mnogim (nowotwór powstały z komórek plazmatycznych znajdujących się w szpiku kostnym). Poszerzony też zostanie dostęp do nowoczesnego leczenia dla pacjentek z agresywnym rakiem piersi (z antygenem HER2), co kosztować będzie 90 mln zł. NFZ wprowadza też nowe leki dla pacjentów chorych na wirusowe zapalenie wątroby (WZW) i poprawia dostęp do leków dla pacjentów po przeszczepach. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu