Sovereign Capital prosi Premiera o nadzór nad postępowaniem Komisji Nadzoru Finansowego

Mariusz Zielke m.zielke@pb.pl 333-98-01
opublikowano: 21-12-2007, 13:59

Niedoszły giełdowy debiutant chce by  premier zbadał działania Komisji Nadzoru Finansowego, który zablokował spółce wejście na GPW. Regulator jest oburzony.

Sovereign Capital (SC), maleńka spółka zmierzająca na GPW specjalizująca się w trudnych transakcjach na wierzytelnościach i restrukturyzacji spółek, wystosowała list otwarty do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Prosi o objęcie osobistym nadzorem postępowania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Chodzi o zatrzymanie przez KNF debiutu tej spółki na GPW, który miał się odbyć 12 listopada 2007 r. KNF najpierw ten debiut zatrzymała nieformalnie, po czym wszczęła postępowanie administracyjne, które ma stwierdzić, czy spółka zataiła istotne informacje w prospekcie. W wypadku potwierdzenia zarzutów komisji, debiut może zostać już oficjalnie wstrzymany lub nawet zakazany.

SC twierdzi tymczasem, że postępowanie KNF było bezprawne i niezgodne z procedurami oraz sugeruje, że sprawa ma drugie dno związane z wydarzeniami z 2006 r. Wówczas SC wdał się w konflikt z jedną ze spółek giełdowych, której przedstawiciel miał grozić SC przykrościami ze strony różnych organów państwa oraz KNF w wypadku nie wycofania się ze sporu. To powoływanie się na wpływy w organach Państwa, co jest przestępstwem. SC zawiadomił Przewodniczącego KNF o groźbach, twierdzi jednak, że zawiadomienie zostało całkowicie zignorowane. Zamiast tego KNF wszczął postępowanie przeciw… jednemu z członków zarządu SC o rzekome wykorzystanie informacji poufnych przy transakcji giełdowej z… 2005 r., czyli z rocznym opóźnieniem.

„Z niezrozumiałych dla nas powodów nie zostaliśmy nigdy wezwani przez KNF w celu przedstawienia sprawy. Przeciwnie od grudnia 2006 r., a w szczególności od momentu złożenia przez nas w maju 2007 r. prospektu emisyjnego w KNF, staliśmy się przedmiotem ataków ze strony urzędników KNF. Przejawem tych działań jest bezpodstawne wszczynanie postępowań administracyjnych przeprowadzanych z naruszeniem procedur” – napisał zarząd SC do premiera.

Sprawę konfliktu SC-nadzór „Puls Biznesu” opisał w końcu listopada. Zarząd SC wdał się w bezprecedensowy konflikt z KNF zarzucając, że urzędnicy komisji nierówno traktują spółki. Sugerował, że wpływ na decyzje urzędników może mieć dom maklerski IDM. IDM stanowczo zaprzeczył i uznał zarzuty za absurdalne. KNF również zdecydowanie zaprzecza zarzutom, a swoje postępowanie uważa za właściwe. Główne wątpliwości komisji w stosunku do SC jak dotąd dotyczyły wątków związanych z podwyższeniem kapitału poznańskiej spółki budowlanej Pekabex. SC nie poinformowała w aneksie do prospektu, że obligacje, które wyemitowano na sfinansowanie podwyższenia objęły osoby powiązane z SC – firma związana z członkiem rady nadzorczej oraz żona członka zarządu. Zdaniem KNF powinna o tym poinformować. SC uzasadnia, że transakcja była bardzo skomplikowana i została zaprezentowana w aneksie do prospektu właściwie. Utrzymuje też, że wszystkie informacje zostały podane zgodnie z przepisami. Już po wszczęciu postępowania SC podała na stronie wszystkie szczegóły transakcji włącznie z informacją o jej sfinansowaniu. Wciąż jednak uważa, że nie musiał o tym informować, jednak chce, by inwestorzy mieli pełny obraz. Zdaniem zarządu spółki urzędnicy KNF przez cały czas oceniania prospektu a potem oferty SC szukali haka na spółkę. Świadczyć ma o tym liczba pytań, nieformalne i nieuprawnione – zdaniem SC - działania komisji. Urzędnicy KNF zdecydowanie zaprzeczają i uważają, że spółka manipuluje informacjami i niesłusznie ich atakuje.

- Komisja Nadzoru Finansowego  prowadzi postępowanie dot. Sovereign Capital zgodnie z procedurami . Uważamy, że tego typu działania to próba wywierania nacisku na członków komisji. Postępowania administracyjne chcemy zakończyć w możliwie najkrótszym czasie (prawdopodobnie początek stycznia) – poinformowała Katarzyna Biela z biura relacji zewnętrznych KNF

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke m.zielke@pb.pl 333-98-01

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sovereign Capital prosi Premiera o nadzór nad postępowaniem Komisji Nadzoru Finansowego