Sovereign ma propozycję dla Swarzędza

Katarzyna Sadowska, GN
15-10-2009, 00:00

Spółka w likwidacji miałaby wyemitować nowe akcje i zainwestować w tajemniczą firmę.

Spółka w likwidacji miałaby wyemitować nowe akcje i zainwestować w tajemniczą firmę.

Likwidator Swarzędza otrzymał od doradczo-inwestycyjnego Sovereign Capital ofertę. Meblowa spółka miałaby wyemitować akcje bez prawa poboru (alternatywnie z prawem, jeśli akcjonariusze wyrażą sprzeciw), które stanowiłyby około 82 proc. w podwyższonym kapitale. Zaproponowana przez inwestora cena emisyjna to 5 gr (wczoraj na giełdzie akcje kosztowały 10 gr). Oznacza to, że emisja miałaby wartość nieco ponad 39 mln zł.

Akcjonariusze mieliby wyrazić zgodę na uchylenie likwidacji Swarzędza oraz zainwestowanie większości pieniędzy z planowanej oferty w "nowe przedsiębiorstwo o dynamicznie rosnącej sprzedaży oraz będące jednym z liderów swojej branży". Co to za przedsiębiorstwo? Nie wiadomo. Rynek spekuluje, że to sam Sovereign Capital chce wejść na giełdę "kuchennymi drzwiami", bo Komisja Nadzoru Finansowego nie dopuściła jego akcji do obrotu na GPW. Nie udało nam się potwierdzić tej hipotezy.

— Nic więcej nie możemy powiedzieć. Decyzja należy do akcjonariuszy. Pytanie: na jakie pieniądze liczą z likwidacji majątku i czy nie lepszym rozwiązaniem byłby jednak rozwój spółki w nowym obszarze działalności — mówi Andreas Madej, członek zarządu Sovereign Capital.

Brak konkretów przeszkadza władzom Swarzędza.

— Wiemy tylko tyle, ile jest w komunikacie. Musimy przeanalizować ofertę wraz z radą nadzorczą i poznać więcej szczegółów na temat ewentualnej inwestycji, zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki —przyznaje Marek Kamiński, likwidator Swarzędza.

Posiedzenie rady zwołano na środę.

Największym akcjonariuszem Swarzędza (około 23 proc.) jest BZ WBK AIB Asset Management. Sovereign Capital nie zwrócił się jednak do niego z ofertą odkupu akcji.

— Analizujemy ofertę, którą otrzymał likwidator. To świeża sprawa i jest zbyt wiele niewiadomych, abyśmy mogli powiedzieć, jaką decyzję podejmiemy. Sam fakt, że pojawił się inwestor zainteresowany Swarzędzem, który ma pomysł na spółkę, oceniamy pozytywnie. Cieszymy się z propozycji, ale nasza decyzja o sprzedaży pakietu będzie zależała od szczegółowych warunków, które nie zostały jeszcze przedstawione — mówi Magdalena Bielak, rzecznik BZ WBK TFI.

Posiadanie niewielkiego pakietu akcji Swarzędza deklaruje też Mariusz Patrowicz. Informował, że ma kontakt z inwestorem branżowym zainteresowanym spółką i dążył do wstrzymania likwidacji.

— Nie chodziło mi o Sovereign Capital. Miałem plany dotyczące części meblowej — przyznaje biznesmen.

Jednak w przypadku zwołania walnego zamierza głosować za emisją, bo jego zdaniem to bardziej korzystne rozwiązanie dla akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska, GN

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sovereign ma propozycję dla Swarzędza