SP otrzyma do 255 mln zł dywidendy z PGNiG w formie pieniężnej

DI, PAP
opublikowano: 14-04-2011, 15:18

Zarząd PGNiG podjął decyzję o zmianie formy wypłaty dywidendy za rok 2010 dla Skarbu Państwa. Część dywidendy w kwocie do  255 mln zł zostanie przekazana w formie pieniężnej, wcześniej miała to być forma rzeczowa - podał PGNiG w czwartkowym komunikacie.

"Decyzję Zarządu PGNiG poprzedziły analizy aktualnych uwarunkowań prawnopodatkowych, z których wynika, że wypłata dywidendy w formie pieniężnej jest korzystniejsza zarówno z punktu widzenia akcjonariuszy, jak i spółki" - napisano.

"Rezygnacja z wypłaty dywidendy w formie rzeczowej nie wpłynie na termin zakończenia umowy leasingu systemu przesyłowego zawartej pomiędzy PGNiG i OGP Gaz-System, który przewidziany został na rok 2011. Majątek pozostający w leasingu zostanie zaoferowany OGP Gaz-System w ramach przygotowanych w 2005 roku ofert sprzedaży" - dodano.

Spółka podała, że zmiana formy wypłaty dywidendy z rzeczowej na pieniężną umożliwi wyznaczenie wcześniejszego terminu wypłaty. Zostanie on przesunięty na 10 sierpnia z 6 października.

Wcześniej PGNiG planowało, że część dywidendy przypadającej Skarbowi Państwa, w kwocie nie wyższej niż blisko 255 mln zł, zostanie przekazana w formie dywidendy niepieniężnej, której przedmiot i sposób wyceny określi uchwała WZA.

Różnica między łączną kwotą dywidendy, która miała zostać ustalona na dzień dywidendy na rzecz Skarbu Państwa, a kwotą dywidendy niepieniężnej ostatecznie ustalonej przez Walne Zgromadzenie PGNiG, miała być wypłacona w formie dywidendy pieniężnej.

Pozostali akcjonariusze otrzymają dywidendę pieniężną.

Zarząd PGNiG podjął wcześniej decyzję o przeznaczeniu z zysku bilansowego za 2010 rok kwoty 354 mln zł na wypłatę dywidendy, co oznacza wypłatę dywidendy w wysokości 0,06 zł na jedną akcję.

Z zysku PGNiG za 2009 rok na dywidendę trafiło 472 mln zł, czyli 0,08 zł na akcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SP otrzyma do 255 mln zł dywidendy z PGNiG w formie pieniężnej