Spada apetyt płacowy studentów

AJ
opublikowano: 23-03-2010, 00:00

Dziś poznamy wymarzonego pracodawcę polskich studentów. Kryzys zrobił swoje.

Dziś poznamy wymarzonego pracodawcę polskich studentów. Kryzys zrobił swoje.

Studenci spuścili z tonu i od pracodawców będą żądać mniejszych wynagrodzeń — wynika z badania Pracodawca Roku, przeprowadzonego przez organizację studencką AIESEC na 5 tys. studentów z 43 polskich uczelni. Dziś poznamy wytypowanego przez nich pracodawcę 2009 r.

— Największą popularnością cieszyła się branża finansowa, mimo że najbardziej dotknął ją kryzys. Badania pokazały jednak, że studenci starają dostosować się do trudnej sytuacji na rynku pracy. To widać m.in. w mniejszych niż dotychczas oczekiwaniach co do wysokości pierwszej i docelowej pensji — twierdzi Edyta Kołodziej.

Jej zdaniem, od idealnego pracodawcy studenci oczekują przede wszystkim dobrego klimatu w pracy.

— Podobnie jak w ubiegłym roku, atmosfera w firmie okazała się najistotniejszym kryterium wyboru pracodawcy. W drugiej kolejności liczyła się płaca i stopień satysfakcji z pracy — wyjaśnia Edyta Kołodziej.

— Myślę, że studenci oczekują przede wszystkim pracy przy ciekawych projektach. Chcą, by pracodawca inwestował w ich rozwój, a jednocześnie dawał samodzielność. Na pewno liczy się także konkurencyjność wynagrodzeń. Myślę, że ważne jest, aby był system wynagradzania był czytelny i uczciwy — ocenia Piotr Ruszowski, specjalista ds. budowania wizerunku pracodawcy w PricewaterhouseCoopers.

Ta firma konsultingowa otrzymywała tytuł Pracodawcy Roku pięć razy z rzędu.

Zdaniem Piotra Ruszowskiego, badania AIESEC są istotnym źródłem wiedzy o preferencjach na rynku pracy.

— Pokazują, w jakim kierunku mamy iść, czy nasza strategia jest postrzegana przez rynek zgodnie z naszymi założeniami. Ich połączenie z systematycznym badaniem opinii i samopoczucia naszych pracowników dają pełny obraz tego, jak postrzegana jest nasza firma — uważa Piotr Ruszowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu