Spada liczba zatrudnionych w sektorze fotowoltaicznym w USA

opublikowano: 20-02-2019, 10:33

Liczba miejsc pracy w przemyśle fotowoltaicznym w Stanach Zjednoczonych spadła o 3,2 proc. w 2018 r. notując drugą z rzędu roczną redukcję, donosi Reuters. Wpływ na to miało nałożenie nowych taryf celnych na sprowadzane z zagranicy panele słoneczne i zmiana polityki na poziomie państwa uderzająca w popyt na tego typu instalacje.

Jak pisze agencja, straty w zatrudnieniu odzwierciedlają, w jaki sposób zmieniająca się polityka handlowa i środowiskowa może zmienić perspektywy branży, która należała do najszybciej rosnących segmentów przemysłu energetycznego w USA.

Zobacz więcej

Energetyka słoneczna, fotowoltaika, panele słoneczne

Bloomberg

Liczba pracowników w energetyce słonecznej spadła w zeszłym roku o 8 tys. do 242 tys., wynika z raportu Solar Jobs Census, publikowanego corocznie przez firmę badawczą non-profit The Solar Foundation. W 2017 r. w tym segmencie zredukowano 10 tys. etatów. Według raportu, sytuacja ma się nieco poprawić w przyszłym roku, w którym oczekuje się zwiększenia liczby miejsc pracy.

Na początku 2018 r. prezydent Donald Trump nałożył 30-proc. cła na importowane panele słoneczne, aby zwiększyć produkcję krajową. Ruch ten skłonił deweloperów do anulowania lub zamrożenia miliardów dolarów inwestycji w projekty dużych instalacji, ponieważ większość paneli słonecznych wykorzystywanych w Stanach Zjednoczonych pochodzi z zagranicy.

The Solar Foundation spodziewa się wzrostu zatrudnienia o 7 proc. w przyszłym roku, jednak nie z uwagi na poprawę warunków, ale ze względu na ostatnie spadki cen paneli słonecznych, które uczyniły je bardziej przystępnymi.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu