Spada średnia powierzchnia domu w USA

Amerykański rynek nieruchomości przeżywa prawdziwy boom, graniczący wręcz z bańką spekulacyjną. Ale powoli zaczynamy obserwować zmianę tendencji, donosi Bloomberg.

Po ostatnim kryzysie finansowym, i związanym z tym wysypem zajętych przez banki nieruchomości, amerykańscy deweloperzy skoncentrowali się na najwyższym segmencie rynku, gdzie łatwiej było znaleźć atrakcyjne marże zysku i kredytobiorców. W efekcie średnia powierzchnia nowego domu jednorodzinnego rosła z roku na rok, osiągając w 2015 r. szczyt na poziomie 229,2 m kw. To aż o 49 proc. więcej niż w roku 1978 i o 8 proc. więcej niż w przed recesyjnym szczycie w 2007 r.

Zobacz więcej

Budowa domów w USA fot. Bloomberg

Ten trend zaczął się jednak odwracać. W minionym roku, jak wynika z rocznego raportu U.S. Census Bureau, średnia powierzchnia domu obniżyła się o ponad 4 m kw. do 225 m kw. Trend utrzymywał się też w I kw. br. Zmniejszył się zarówno udział domów o powierzchni ponad 278 m kw., jak i mniejszych niż 130 m kw.

Powierzchnie nadal są większe niż w okresie sprzed kryzysu, zaś domy z garażem na trzy samochody są bardziej powszechne niż apartamenty z jedną sypialnią – podkreśla Ralph McLaughlin, szef ekonomistów w Trulia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Spada średnia powierzchnia domu w USA