Spada wycena akcji Karen

Tomasz Furman
opublikowano: 10-11-2000, 00:00

Spada wycena akcji Karen

Kwotowany na rynku powszechnym Centralnej Tabeli Ofert Karen Notebook mimo wzrostu sprzedaży nadal generuje straty. Wprawdzie są one już znacznie mniejsze od tych sprzed roku, ale najwyraźniej akcjonariuszom to nie wystarcza, gdyż zbywają papiery spółki nawet po cenach oscylujących wokół 4 zł.

HISTORIA Karen związana z publicznym rynkiem kapitałowym od samego początku nie była łatwa zarówno dla spółki, jak i jej akcjonariuszy. Wprawdzie publiczna subskrypcja 0,4 mln akcji, która odbyła się prawie dwa lata temu oferowana po cenie emisyjnej równej 16 zł zakończyła się sukcesem, ale na tym powody do zadowolenia się skończyły. Odmowa władz giełdy na wprowadzenie akcji do obrotu, brak możliwości zbycia przez subskrybentów przez długi czas posiadanych walorów, pogarszająca się sytuacja finansowa spółki, czy spadająca wycena rynkowa to dla większości inwestorów wystarczający powód, aby wyzbywać się papierów Karen nawet po cenach dużo niższych od ceny nabycia. Tylko w ciągu ostatniego pół roku ich kurs stracił przeszło 30 proc. wartości. Kilka sesji temu spadł nawet poniżej 4 zł, osiągając roczne minimum cenowe na poziomie 3,85 zł.

MIMO wszystkich tych zdarzeń wydaje się, że warszawskie przedsiębiorstwo najgorszy okres ma już za sobą. Przede wszystkim dlatego, że osiągane ostatnio wyniki finansowe są już o wiele lepsze od tych sprzed roku. Po trzech kwartałach Karen zrealizował przychody ze sprzedaży na poziomie 71,8 mln zł, czyli o prawie 31 proc. wyższe niż analogicznym okresie 1999 roku. Co jednak chyba ważniejsze, spółka zmniejszyła stratę netto z 4,85 mln zł do 0,07 mln zł. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to 2000 rok może zostać zamknięty nawet zyskiem netto na poziomie 108 tys. zł, a przychody kwotą 111,1 mln zł.

DLA WŁADZ Karen najważniejszą obecnie sprawą jest skuteczne przeprowadzenie restrukturyzacji grupy kapitałowej. Porządkowanie struktur wewnętrznych jest jej podstawowym elementem. W tym celu m.in. dokonano wielu zmian personalnych na kluczowych stanowiskach kierowniczych. Utworzono dział marketingowy obsługujący całą grupę kapitałową. Spółka wycofała się również z niektórych planowanych przedsięwzięć inwestycyjnych, np. budowy portalu internetowego. W ocenie przedstawicieli przedsiębiorstwa wszystkie te działania z jednej strony mają przyczynić się do znaczącej poprawy efektywności, jednak z drugiej powodują, że mimo wzrostu sprzedaży odnotowywana jest nadal strata.

GRUPA kapitałowa składa się z kilku podmiotów, z których największe znaczenie odgrywają spółka matka, Ram Serwis i Polsystem 2. Pierwsza z wymienionych spółek zajmuje się przede wszystkim sprzedażą komputerów przenośnych. Z tego tytułu spółka matka uzyskuje przeszło 90 proc. przychodów. Ram Serwis świadczy usługi serwisowe. Ma również silną pozycję w segmencie sprzedaży komputerów używanych i wypożyczania notebooków. Z kolei Polsystem 2 zajmuje się produkcją oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw. W grupie znajduje się również sklep internetowy Ramzes i firma Idea Nord.

W CIĄGU najbliższych paru miesięcy Karen chce zakończyć gruntowną restrukturyzację grupy, tak aby w 2001 roku pokazać znacznie lepsze wyniki finansowe. Już w styczniu ma odbyć się posiedzenie rady nadzorczej spółki, które może zdecydować o podjęciu kolejnych prób związanych z wejściem na GPW. Prawdopodobnie jednak nie nastąpi to zbyt szybko, gdyż przed giełdowym debiutem Karen chciałby przeprowadzić nową emisję akcji, a tej nie ma na razie w planach. Z drugiej jednak strony, władze spółki chętnie w gronie swoich akcjonariuszy widziałyby inwestora finansowego, którego już zapewne szukają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane