Spadające euro ciągnie za sobą złotego

X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 08-07-2011, 13:54

Nadzieje na lepsze od oficjalnych prognoz czerwcowe dane z amerykańskiego rynku pracy, jakie pojawiły się po wczorajszej publikacji raportu ADP, zostały dziś przyćmione przez obawy o kondycję europejskich banków. Nastroje na rynku walutowym zdecydowanie popsuły się w  stosunku do wczorajszego popołudnia, co znalazło odzwierciedlenie w spadku kursu EUR/USD. Także wzrost ryzyka politycznego we Włoszech nie poprawia sentymentu do  euro.

Osłabienie wspólnej waluty, efektem czego jest spadek kursu EUR/USD z 1,4357 wczoraj na zamknięciu do dzisiejszego minimum na 1,4229 dolara, negatywnie odbija się na notowaniach złotego. Traci on w relacji do wszystkich głównych walut. O godzinie 13:39 kurs USD/PLN testował poziom 2,7623 zł, EUR/PLN 3,9365 zł, a CHF/PLN 3,2540 zł. W czwartek kursy te kształtowały się odpowiednio na poziomach 2,7333 zł, 3,9266 zł i 3,2356 zł. Jedyną nadzieją na odwrócenie tej niekorzystnej tendencji są wyraźnie lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy w USA.

Oczekuje się, że stopa bezrobocia pozostanie w czerwcu na poziomie 9,1%, natomiast zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrośnie o ponad 100 tys. Po wczorajszym raporcie ADP, każdy wzrost zatrudnienia znacznie poniżej 150 tys., zostanie przyjęty z rozczarowaniem. To o tyle niebezpieczne, że takie dane mogą dalej pogłębić pesymistyczne nastroje na rynku walutowym, prowadząc do osłabienia polskiej waluty. Lepsze dane, których publikacja wydaje się być bardziej prawdopodobnym scenariuszem, powinny wesprzeć złotego.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Spadające euro ciągnie za sobą złotego