Spadek aktywności na rynku złotego

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 29-03-2018, 07:55
aktualizacja: 29-03-2018, 08:00

Poranny, czwartkowy handel na rynku FX przynosi lekkie wyhamowanie aprecjacji PLN wobec zagranicznych walut. PLN kwotowany jest następująco: 4,2045 PLN za euro, 3,4125 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5694 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8043 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,216% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku FX przyniosło podtrzymanie umocnienia PLN – warto jednak nadmienić, iż z uwagi na okres przedświąteczny mamy raczej do czynienia z ograniczoną płynnością i aktywnością na rynku.

Na szerokim rynku inwestorzy „żyją” spekulacjami o rozwoju tzw. wojny handlowej pomiędzy USA, a Chinami, co przekłada się na lekki układ typu risk-off. Pozytywnym aspektem ostatnich godzin jest za to globalne ocieplenie stosunków z Koreą Płn., gdzie Kim Jong Un wizytował Pekin. Lokalnie trudno mówić o większych wydarzeniach makroekonomicznych czy rynkowych. WIG20 zachowywał się relatywnie słabo na tle giełd zagranicznych, jednak jest to już element dłuższej tendencji dot. krajowego sektora bankowego czy surowcowego. Z innych ciekawych wydarzeń warto wspomnieć o sondażu Kantar Millward Brown, który pokazał najmocniejszy spadek poparcia dla PiS od 10 lat (do 28%). Trudno jednak obecnie wyciągać fundamentalne, długoterminowe wnioski dot. potencjalnego kształtowania się krajowej sceny politycznej do wyborów w 2019 r.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy sprawozdanie z posiedzenia RPP w marcu. Sam dokument nie powinien jednak znacząco wpłynąć na handel, gdyż stanowisko Rady jest powszechnie znane (wait'n'see) i w zdecydowanej większości rynek nie spodziewa się już podwyżek stóp przed końcem 2018r. Ciekawiej za to prezentuje się kalendarz makro z szerokiego rynku, gdzie warto bliżej przyjrzeć się publikacjom z Wlk.  Brytanii (m.in. PKB), Niemiec (CPI/HICP za marzec) oraz popołudniowym pakiecie danych z USA (m.in. wnioski o zasiłek).

Z rynkowego punktu widzenia impuls spadkowy na EUR/PLN z okolic 4,2450 PLN został wygaszony przy wsparciu na 4,20 PLN. CHF/PLN złapał kolejne wsparcie w rejonie 3,5610 PLN. Najpewniej aktualne poziomy będą zbliżone do tych, które zaobserwujemy na koniec kwartału.  

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spadek aktywności na rynku złotego