Spadek cen ropy podtrzymał wzrosty na europejskich giełdach

02-12-2004, 15:01

Na europejskich giełdach przeważają wzrosty kursów. Popyt utrzymuje się dzięki największemu w tym roku dwudniowemu spadkowi kursu ropy. Wywołał ją wiekszy niż oczekiwano wzrost zapasów paliw w USA. Cena baryłki spadła w czwartek na NYMEX poniżej 45 USD.

Kurs ropy spadł w ciągu dwóch dni o ponad 9 proc. Odsunęło to w cień obawy iż utrzymująca się wcześniej wysoka cena surowca przełoży się na wysokie ceny paliw i wyhamowanie wzrostu gospodarczego.

Drożeją akcje linii lotniczych. Paliwo stanowi ok. 16 proc. ich kosztów. Rośnie kurs British Airways i Lufthansy. Popytem cieszą się także papiery Ryanair. Największy europejski tani przewoźnik lotniczy poinformował, że w listopadzie przewiózł o 10 proc. więcej pasażerów niż rok wcześniej.

Spadają ceny papierów spółek naftowych. W dół poszły kursy m.in. europejskiego lidera branży, brytyjskiego BP, i największego przetwórcy ropy, francuskiego koncernu Total.

Popytem cieszą się akcje drugiej europejskiej spółki ubezpieczeniowej, francuskiej Axa. To skutek zapowiedzi poprawy wyników jej amerykańskich spółek zależnych. Drożeją także papiery Swiss Life. Największe szwajcarskiej towarzystwo ubezpieczeń na życie poinformowało o 5 proc. wzroście zebranych składek. Spółka znów zdobywa klientów po rekordowej stracie w 2002 roku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spadek cen ropy podtrzymał wzrosty na europejskich giełdach