Czytasz dzięki

Spadek dynamiki korekty na złotym, dobre nastroje na rynkach

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 10-02-2017, 08:08

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kursu PLN po wczorajszym wyhamowaniu korekty spadkowej.

Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,3105 PLN za euro, 4,0484 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0373 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0580 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,793% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło wyhamowanie dynamiki korekty na wycenie PLN. Potwierdza to nasze wstępne założenia, iż ruch ten wynika w dużej mierze ze skali wcześniejszego (ponad 20gr) umocnienia, a nie stanowi średnio-i-długoterminowej zmiany nastrojów wokół PLN i polskich aktywów. Ostatnie dane makro potwierdzają poprawę perspektyw przed krajową gospodarką, jednak bazując na retoryce RPP do czasu wyraźnego podbicia inflacji raczej nie będziemy świadkami dyskusji nt. stóp procentowych. Lokalnie inwestorzy czekają na poniedziałkowe dane dot. inflacji CPI za styczeń. Wydaje się, iż w dalszym ciągu jednak istnieje potencjał dalszej korekty na wycenie PLN, do okolic 4,35 EUR/PLN. Scenariusz ten zależeć będzie jednak od zachowania dolara i jego wpływu na nastroje wokół EM. Nastroje na szerokim rynku nie są najgorsze (wczorajsze kolejne rekordy na giełdach w USA), jednak widoczna jest pewna niepewność i nerwowość dot. perspektyw polityki w USA i Europie. Wydarzeniem ostatnich godzin jest informacja ze strony D. Trump’a, który zapowiedział prezentacje najbardziej „ambitnego” planu reformy podatkowej od czasów R. Reagan’a, co rynek odczytał jako sygnał możliwej prezentacji szczegółów „pakietu stymulacji fiskalnej”.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku inwestorzy będą pod wpływem porannych, dobrych wskazań z Chin oraz wczorajszego poprawienia historycznych maksimów na parkietach w USA.

Z rynkowego punktu widzenia dynamika korekty na wycenie PLN uległa zmniejszeniu. Pomimo porannego odreagowania wydaje się, iż na koszyku PLN obserwujemy utrzymanie potencjału spadkowego, co implikowałoby ewentualny ruch na EUR/PLN w kierunku 4,35 PLN oraz 4,10 USD/PLN. Z uwagi na poranne, dobre nastroje na rynkach scenariusz ten najprawdopodobniej przesunięty zostanie na kolejny tydzień handlu. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane