Spadek importu złota do Chin

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 29-12-2021, 12:03

Po kilku dniach zwyżek, notowania złota wczoraj zakończyły sesję na minusie i także dzisiaj rano pozostają pod delikatną presją spadkową. Niemniej, cena kruszcu nadal porusza się powyżej psychologicznej bariery na poziomie 1800 USD za uncję.

Wczoraj pojawiły się dane dotyczące listopadowego importu złota do Chin przez Hongkong. O ile Chiny nie podają całościowych danych dotyczących importu kruszcu, to właśnie dane prezentowane przez Hongkong pokazują tendencje, które panują w imporcie złota przez Państwo Środka.

I tak, w listopadzie 2021 roku import netto złota do Chin przez Hongkong znalazł się na poziomie 45,321 ton, co oznacza spadek w porównaniu do października (54,262 ton). Zniżka ta wynikała m.in. z działań Chin, wycelowanych w ograniczenie spekulacji oraz większy nadzór nad handlem złotem.

Niemniej, wiele wskazuje na to, że może być to zniżka przejściowa, a dane grudniowe i styczniowe pokażą większy import złota do Państwa Środka. Wszystko ze względu na obchodzony tam na początku lutego Nowy Rok, który na ogół wiąże się z większym popytem na złoto w ramach prezentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane