Czytasz dzięki

Spadek japońskiego PKB może być niższy niż szacowano

opublikowano: 05-06-2020, 08:42

Prawdopodobnie japońska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale mniej niż wynikało z pierwotnych szacunków, informuje Reuters. Nadal oczekuje się jednak, że kraj w tym roku doświadczy głębokiej recesji.

Najnowszy sondaż wśród ekonomistów wskazuje, że druga pod względem wielkości gospodarka w Azji odnotowała w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. spadek rzędu 2,1 proc. w ujęciu annualizowanym, podczas gdy wstępne oszacowania zakładały osłabienie PKB o 3,4 proc. W porównaniu z poprzednim kwartałem oznaczać to będzie spadek rzędu 0,5 proc. Wcześniej oczekiwano zniżki o 0,9 proc.

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

Oficjalne dane rządowe zostaną zaprezentowane w najbliższy poniedziałek, 8 czerwca.

Sondaż sugeruje, że wydatki kapitałowe prawdopodobnie wzrosły w okresie styczeń-marzec o 1,4 proc. podczas gdy pierwotne szacunki mówiły o spadku o 0,5 proc. 

Choć prognozy są zweryfikowane w górę, nie musimy  zmieniać naszych poglądów, że gospodarka znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Dotychczasowa seria wskaźników ekonomicznych wykazała gwałtowne pogorszenie”- powiedział Yoshiki Shinke, główny ekonomista Dai-ichi Life Research Institute. Dodał, że zyski firm również gwałtownie się pogorszyły, a niepewność co do perspektyw wzrosła. 

Istnieje duża szansa, że firmy powstrzymają się od wydawania pieniędzy – ocenił ekonomista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane