Spadek koniunktury już blisko

Anna Struk
opublikowano: 25-09-2007, 00:00

Odpływ kadr może wpłynąć na schłodzenie koniunktury w budownictwie.

Odpływ kadr może wpłynąć na schłodzenie koniunktury w budownictwie.

Odpływ kadr z budownictwa, spowodowany wyjazdem pracowników z Polski, może wpłynąć na schłodzenie koniunktury. Wzrost płac w budownictwie jest wyższy niż w gospodarce ogółem. Wpływa to na wzrost kosztów działalności i w konsekwencji zmniejszanie opłacalności przedsiębiorstw. Z drugiej strony, nie należy liczyć na to, że wzrost płac w budownictwie powstrzyma migrację zarobkową. Istotną sprawą staje się więc otwarcie rynku pracy dla pracowników spoza Polski.

Coraz więcej symptomów wskazuje również na to, że obecna koniunktura w budownictwie nie będzie trwała długo. Ceny materiałów budowlanych wyhamowały, a niektóre znacznie spadły w porównaniu z tymi sprzed kilku miesięcy. Zagrożone jest również EURO 2012, z którym wiązaliśmy jako branża duże nadzieje.

Nie wyklucza się także wzrostu inflacji i stóp procentowych. Pogorszyłoby to sytuację nie tylko obecnych kredytobiorców, ale również tych, którzy zamierzają zainwestować we własne mieszkanie, napędzając tym samym koniunkturę.

Wiele zależy również od zdolności wykorzystania przez Polskę funduszy unijnych. Budownictwo, jak cała gospodarka, wymaga stabilnych i energicznych działań, które są niemożliwe bez stabilizacji politycznej, a zwłaszcza w okresie wyborów.

Anna Struk

wiceprezes Składów Budowlanych VOX

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Struk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Spadek koniunktury już blisko