Czytasz dzięki

Spadek napięcia geopolitycznego przecenia złoto

opublikowano: 14-01-2020, 08:17

W oczekiwaniu na podpisanie chińsko-amerykańskiej wstępnej umowy handlowej wzrasta apetyt inwestorów na bardziej ryzykowne aktywa, co przekłada się na spadek zainteresowania złotem. W efekcie mniejszego popytu spada cena złotego kruszcu.

We wtorek deprecjacja tego szlachetnego metalu napędzana jest informacją, że Stany Zjednoczone przestały uważać Chiny za manipulatora walutowego. 

Złoto, sztabki
Zobacz więcej

Złoto, sztabki fot. Bloomberg

Gwałtowne odwrócenie nastrojów inwestycyjnych w ostatnich dniach oznacza, że ceny złota, które w zeszłym tygodniu wzrosły powyżej 1600 USD za uncję, gdy mieliśmy do czynienia ze szczytem w napięciu na osi Waszyngton-Teheran powróciły w regiony 1530 USD za uncję. Zmiana ta została odzwierciedlona w odpływie środków z funduszy będących przedmiotem obrotu giełdowego, które zmniejszyły się o ponad 20 ton w ciągu czterech sesji do poniedziałku.

We wtorkowy poranek kontrakty spot na złoto traciły około 0,8 proc. schodząc do poziomu 1536 USD/u notując czwartą w ciągu ostatnich pięciu sesji przecenę. 

Z kolei srebro przeceniane jest o około 1,5 proc. Na wartości tracą też platyna i pallad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane