Spadek notowań złota po podwyżce stóp procentowych w USA

Dorota Sierakowska, analityczka DM BOŚ
opublikowano: 22-09-2022, 10:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wczorajsza sesja na rynku złota była zdominowana przez jedno wydarzenie – decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Oczekiwania rynkowe wskazywały na podwyżkę stóp o 0,75 punktu procentowego do poziomu 3,00-3,25% i to właśnie miało miejsce. Tym samym, Fed już po raz trzeci z kolei podniósł stopy procentowe o tak dużą wartość.

fot. David Gray/Bloomberg

Natychmiastowa reakcja inwestorów jest zrozumiała: kolejna duża podwyżka stóp wywołała dalszy ciąg zwyżek wartości amerykańskiego dolara, co bezpośrednio uderzyło w notowania złota. Cena kruszcu co prawda wczoraj utrzymała się na plusie podczas nerwowej sesji, jednak dzisiaj już schodzi do okolic 1665 USD za uncję, czyli do rejonu tegorocznego minimum.

Krótkoterminowo, sytuacja sprzyja niższym wycenom złota – zwłaszcza że Jerome Powell zapowiedział dalsze zacieśnianie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Jeśli „pęknie” bariera 1660 USD za uncję, to możemy obserwować zejście notowań kruszcu nawet do 1600 USD za uncję. Nie zmienia to faktu, że póki co techniczne wsparcie wytrzymuje presję sprzedających.

Jednak w dłuższej perspektywie postawa Fed może paradoksalnie cenom złota sprzyjać. Już obecnie wielu inwestorów traktuje dodatek złota do portfela jako sposób na zabezpieczenie go przed trudniejszymi czasami związanymi z recesją. Złoto – mimo że nie wypłaca odsetek – jest inwestycją namacalną i jednolitą, co sprawia, że wielu inwestorów traktuje je jako tzw. bezpieczną przystań.

Notowania złota - wykres dzienny
Notowania złota - wykres dzienny
DM BOŚ
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane