Spadek wartości dolara zaszkodził indeksom giełd europejskich

(Artur Szymański)
opublikowano: 12-12-2005, 15:41

Nerwowa atmosfera zagościła po południu na zachodnioeuropejskich giełdach. Indeksy oddały większość porannego dorobku po tym jak dolar mocno stracił do euro. Pojawiły się opinie, że amerykański bank centralny może być już blisko zakończenia serii podwyżek stóp procentowych w USA.

Nerwowa atmosfera zagościła po południu na zachodnioeuropejskich giełdach. Indeksy oddały większość porannego dorobku po tym jak dolar mocno stracił do euro. Pojawiły się opinie, że amerykański bank centralny może być już blisko zakończenia serii podwyżek stóp procentowych w USA.

Osłabienie dolara nie jest na rękę akcjonariuszom spółek żyjących z eksportu swoich wyrobów do Stanów Zjednoczonych. Do tej grupy przedsiębiorstw zaliczają się np. europejskie koncerny motoryzacyjne. Z tego względu tracą na wartości akcje prawie wszystkich producentów samochodów, na czele z francuskim Peugeotem, którego akcje tanieją o ponad 1 proc.

Dolar traci po południu na fali spekulacji, że w komunikacie po posiedzeniu w sprawie poziomu stóp procentowych ogłosi, że stopy procentowe przestają już stymulować wzrost w amerykańskiej gospodarce. Fed może być bliski decyzji o zakończeniu serii podwyżek stóp procentowych w USA. Swoją decyzję Fed ogłosi we wtorek, około godziny 20.15.

Powody do zadowolenia mają posiadacze akcji spółek medialnych. Informacja o rozpoczęciu rozmów między francuskimi Vivendi Universal i Societe Television Francaise 1 w sprawie połączenia należących do nich płatnych kanałów telewizyjnych, Canal Plus i Television Par Satellite pozytywnie wpływa na notowania większości spółek branży. Kurs walorów Vivendi rośnie o ponad 2,5 proc.

Drożeją także akcje banków Credit Suisse i Deutsche Banku. Obie instytucje finansowe mają oddziały zajmujące się działalnością brokerską, które są w stanie konkurować z amerykańskim Lehman Brothers Holdings, czwartą w USA firmą pośredniczącą w handlu papierami wartościowymi. Analitycy Merrill Lynch uważają, że LB pochwali się w tym tygodniu najlepszymi wynikami w swej historii. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane