Spadek WIG20, wśród blue chipów silnie zwyżkował Cyfrowy Polsat

  • PAP
opublikowano: 08-02-2019, 18:05

WIG20 zakończył piątkową sesję spadkiem, a wśród blue chipów pozytywnie wyróżniały się akcje Cyfrowego Polsatu, które mocno rosły po propozycji głównego akcjonariusza dotyczącej wypłaty dywidendy. Spadający przez większą część sesji mWIG40 pod koniec notowań odrobił straty i zakończył dzień ponad 1-proc. wzrostem.

WIG20 na zamknięciu spadł o 0,73 proc. do 2.354,11 pkt, natomiast WIG stracił 0,23 proc. i wyniósł 60.280,51 pkt.

mWIG40 na zamknięciu piątkowej sesji zwyżkował o 1,10 proc. do 4.161,34 pkt., chociaż przez większą część dnia pozostawał poniżej poziomu z czwartku. sWIG80 wzrósł z kolei o 0,6 proc. i zakończył dzień ma poziomie 11.458,29 pkt.

"Tydzień kończymy spadkami na rynkach akcji, jednak nie są one tak duże jak w czwartek. W Polsce, wśród blue chipów bryluje Cyfrowy Polsat po informacjach o liście Zygmunta Solorza do zarządu i projekcie zmian polityki dywidendowej, która w nowej formie zakładałaby wypłatę dywidendy nawet w kwocie łącznej 1,8 mld złotych w ciągu najbliższych 3 lat" - powiedział Piotr Jaromin, analityk rynków finansowych XTB.

"Ten tydzień na rynkach akcji był względnie spokojny, nawet jeśli uwzględnimy czwartkowe tąpnięcie. Przyszły tydzień może jednak przynieść pewne rozstrzygnięcia, co do trwających negocjacji handlowych, a na deser poznamy kolejne wieści w sprawie Brexitu z brytyjskiej Izby Gmin" - dodał.

W ocenie maklerów nastroje na światowych rynkach pogorszyły się pod koniec tygodnia w związku z kolejną falą obaw o dalsze schłodzenie relacji handlowych pomiędzy USA a Chinami. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, że przed 1 marca nie spotka się ze swoim chińskim odpowiednikiem. Jeśli do początku marca nie dojdzie do spotkania między głowami państw, USA podwyższą cła na chińskie towary o wartości 200 mln USD do 25 proc. z obecnych 10 proc.

Kurs Cyfrowego Polsatu wrósł na piątkowym zamknięciu o 5,4 proc. po tym, jak Zygmunt Solorz zaproponował, aby przez najbliższe trzy lata wypłacono akcjonariuszom łącznie co najmniej ok. 1,8 mld zł dywidendy, czyli ok. 0,93 zł na akcję. W ocenie analityków, Cyfrowy Polsat jest w stanie wypłacać takie dywidendy przy obecnym poziomie generowanej gotówki.

Wśród blue chipów najmocniej spadały w piątek papiery LPP (o 2,4 proc.), KGHM (o 2,2 proc.) oraz mBanku (o 2 proc).

Na szerokim rynku przy relatywnie wysokich obrotach mocno w górę poszły Idea Bank (o 32 proc.) Getin Holding (o 31 proc.) i Getin Noble Bank (o 27 proc.).

Przedstawiciele UOKiK poinformowali w czwartek na konferencji prasowej, że postępowania wobec Idea Banku, związane z naruszeniem interesów konsumentów przy oferowaniu obligacji GetBacku, zakończą się w ciągu „kilku najbliższych miesięcy”.

Tydzień temu GNB i Idea Bank poinformowały o podjęciu decyzji o dopuszczeniu wybranych funduszy private equity do procesu due diligence. Banki ogłosiły w styczniu plan połączenia, który zakłada m.in. pozyskanie inwestora.

W piątek mocno zyskały też akcje Prime Car Management, które na zamknięciu wzrosły o 17,8 proc. do 17,9 zł. Po czwartkowej sesji Hitachi Capital Polska podniósł cenę w trwającym obecnie wezwaniu na 100 proc. akcji PCM do 18,05 zł z 12,09 zł.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy