„Spadek zysków bez znaczenia dla inwestorów” (WYKRES DNIA)

Spadek marż notowanych przez przedsiębiorstwa zza oceanu nie przełoży się na zachowanie indeksów giełdowych, uważa Pierre Lapointe z firmy brokerskiej Pavilion Global Markets.

Zobacz więcej

Zachowanie indeksu S&P500 (linia zielona), na tle udziału zysków spółek w PKB, obliczanym przez departament handlu Departament handlu, Bloomberg

W pierwszym kwartale 2015 r. łączny zysk amerykańskich korporacji sięgnął równowartości 11,4 proc. PKB, co oznaczało proporcję o 1,3 punktu procentowego niższą niż półtora roku temu, kiedy znalazła się ona najwyżej od 1950 r. Kurczenie się marży korporacyjnych nie powinno jednak zaszkodzić amerykańskiemu rynkowi akcji, przewiduje Pierre Lapointe, szef działu strategii i analiz Pavilion Global Markets.

„Może zająć dużo czasu, zanim spadające marże spółek zaszkodzą zachowaniu rynku” – napisał specjalista w raporcie.

Na poparcie tej tezy przytoczył on przykład hossy z lat 1982-1987, kiedy akcje spółek drożały, mimo że udział zysków korporacyjnych w PKB należał do najniższych w historii. Dodatkowo spadek marż nie jest nieunikniony, ponieważ do zwyżek wrócą przychody przedsiębiorstw, zauważa Pierre Lapointe. Przychody spółek z indeksu S&P500 wzrosną w przyszłym roku o 6 proc., choć w tym i następnym kwartale będą notować spadki, wynika z prognoz zebranych przez Bloomberga.

„To wcale nie jest pewne, że marże będą dalej spadać. Jest prawdopodobne, że przez jakiś czas będą się stabilizować, a to dla akcji nie byłby wcale taki zły scenariusz” – napisał Pierre Lapointe.


Zachowanie indeksu S&P500 (linia zielona), na tle udziału zysków spółek w PKB, obliczanym przez departament handlu. Źródło: departament handlu, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / „Spadek zysków bez znaczenia dla inwestorów” (WYKRES DNIA)