Spadki amerykańskich rynków akcji

opublikowano: 22-05-2019, 22:21

S&P500 stracił w środę 0,3 proc. wartości, a DJIA spadł o 0,4 proc. Nasdaq zakończył sesję zniżką o 0,45 proc.

Huśtawka nastrojów na amerykańskich rynkach akcji trwa. Po spadku w poniedziałek i wzroście we wtorek w środę przewagę miała podaż. Podobnie jak w poprzednich dniach na decyzje inwestorów największy wpływ miały sygnały dotyczące toczącego się konfliktu handlowego USA z Chinami. We wtorek inwestorów ucieszyła wiadomość o złagodzeniu stanowiska władz USA wobec Huawei. Dzień później wrócił pesymizm po doniesieniach, że administracja szykuje objęcie restrykcjami kolejnych dużych chińskich  firm technologicznych. Jednocześnie rynek wystraszyła prognoza znaczącego spadku zysku na akcję Apple w przypadku objęcia przez Chiny tej spółki działaniami odwetowymi. Do pogorszenia nastrojów na rynku akcji przyczyniło się w środę także kilku dużych detalistów, przede wszystkim Lowe's i Nordstrom, którzy opublikowali słabe raporty kwartalne i prognozy. Oczekiwana przez rynek publikacja „minutes” z ostatniego posiedzenia FOMC nie przyniosła wielu nowych wskazówek. Indeks dolara zmieniał się minimalnie. Lekko zdrożało złoto, co tłumaczono spadkiem kursów akcji. Wyraźnie spadła cena ropy po wiadomości o niespodziewanym wzroście zapasów surowca w USA, które są już najwyższe od lipca 2017 roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Segment energii był najmocniej tracącym (-1,85 proc.) spośród 6 spadających głównych segmentów S&P500. Wyraźnie traciły jeszcze segmenty dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-0,9 proc.) i spółek przemysłowych (-0,8 proc.). Spośród 5 rosnących głównych segmentów S&P500 największy popyt było widać wśród dostawców dóbr codziennego użytku (0,55 proc.), spółek ochrony zdrowia (0,6 proc.) i użyteczności publicznej (0,8 proc.). Spośród spółek z S&P500 spadkiem kursu kończyło sesję 60 proc. spółek z indeksu. Z 30 blue chipów  ze średniej Dow Jones staniało 18. Najmocniej spadały kursy  Apple (-2,1 proc.), Goldman Sachs (-1,8 proc.) i Boeinga (-1,7 proc.). Wbrew dominującym na rynku nastrojom potoczyły się notowania 3M (1,4 proc.), Merck & Co. (1,9 proc.) i Coca-Coli (2,2 proc.). 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane