Spadki kończą dobry kwartał

MD
opublikowano: 30-09-2009, 22:35

Na zamknięciu Dow Jones i S&P500 traciły 0,3 proc. Nasdaq spadał o mniej niż 0,1 proc. We wrześniu, historycznie najgorszym miesiącu na rynku akcji, Dow Jones wzrósł o 2,3 proc., S&P500 o  3,5 proc., a Nasdaq o 5,6 proc. W trzecim kwartale dwa pierwsze indeksy zyskały niemal 15 proc., a ostatni 15,7 proc. Dow Jones ostatni raz miał lepszy kwartał w ostatnich trzech miesiącach 1998 roku, kiedy tzw. bańka internetowa nadal rosła.

Jak przystało na ostatni dzień kwartału, na amerykańskich rynkach akcji panowały w środę zmienne nastroje. Początek zdominowała podaż, co tłumaczono rozczarowaniem po zaskakującym spadku wskaźnika PMI Chicago. Indeksy zanotowały dzienne minima jeszcze przed minięciem pierwszej godziny handlu. Potem do półmetka notowań trwało odrabianie strat, za czym miała przemawiać wiadomość o płytszej niż pierwotnie szacowano recesji w drugim kwartale i najniższym od lipca ubiegłego roku tempie likwidowania miejsc pracy w sektorze prywatnym. Przez kolejne dwie godziny indeksy tkwiły w pobliżu zamknięć z poprzeniego dnia. Krótko przed rozpoczęciem ostatnich 60 minut handlu znów ożywiła się podaż, która jednak na kwadrans przed zamknięciem znów straciła inicjatywę. Nie zapobiegło to spadkom na zamknięciu, choć w przypadku Nasdaq był on symboliczny.

W grupie spółek, które nie zaliczą środowej sesji do udanych, znalazł się szukający porozumienia z wierzycielami CIT. Jeden z największych w USA kredytodawców dla małych i średnich firm zanotował aż 40 proc. spadek kursu po tym, jak w mediach pojawiły się informacje sugerujące jego rychłe bankructwo. Inwestorzy pozbywali się także akcji 
Moody’s. W środę komisja Izby Reprezentantów prowadzi przesłuchanie w sprawie domniemanych manipulacji ratingami wydawanymi przez spółkę. Z tej samej przyczyny taniały akcje McGraw- Hill, właściciela agencji Standard & Poor’s. W grupie drożejących spółek znalazł się Nike. Największy na świecie producent butów sportowych zachęcił inwestorów kończąc kwartał wyższym niż oczekiwano zyskiem kwartalnym. Wśród spółek technologicznych drożał mocno Jabil Circuit. Producent podzespołów elektronicznych prognozuje kwartalny zysk na akcję o 50 proc. wyższy niż przewidują analitycy.

W środę najlepiej wypadli producenci dóbr konsumpcyjnych, spółki technologiczne, surowcowe i finansowe. Przedstawiciele z ostatniej z branż byli liderami kwartału. Spośród 10 grup zanotowali od czerwca największy, 25,8 proc. wzrost. Niewiele ustępowała im branża przemysłowa i spółki materiałowe. W przypadku obu wzrost przekraczał 20 proc.

Nie tylko jednak rynek akcji zanotował we wrześniu wyższy od historycznego wzrost. Złoto z wiodącego kontraktu zdrożało w zakończonym właśnie miesiącu o 5,9 proc. Od 1988 roku kończyło wrzesień średnio 3,4 proc. wzrostem kursu.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane