Spadki na eurodolarze po EBC zaciążyły złotemu

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 27-10-2017, 08:08
aktualizacja: 27-10-2017, 08:09

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie słabszego PLN na bazie spadku eurodolara do 3-miesięcznych minimów.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2538 PLN za euro, 3,6564 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6602 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7984 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,435% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło dynamiczne spadki na eurodolarze, co przyniosło test 3-miesięcznych minimów w rejonie 1,1620 USD. Mocniejszy dolar spowodował odwrót na parach EM, w tym PLN. Kwotowania USD/PLN podbiły z 3,60 PLN na 3,66 PLN. Inwestorzy zanegowali ww. sposób z uwagi na tzw. „gołębi taper”. EBC, zgodnie z oczekiwaniami, obniżył sumę zakupów z 60 mld EUR do 30 mld EUR. Samo trwanie programu QE zostało ustalone na wrzesień 2018r.  lub dłużej w zależności  od danych makro. Inwestorzy nie zareagowali znacząco na publikację minutes z ostatniego posiedzenia RPP. Z dokumentu wynika, iż paru członków Rady spodziewa się presji płacowej, co może docelowo prowadzić do dyskusji dot. szybszych (niż po 2018r.) podwyżek stóp procentowych. W szerszym ujęciu obserwujmy realizacje sygnalizowanego scenariusza – sama decyzja EBC miała ograniczony wpływ na PLN. Dopiero późniejszy spadek EUR/USD i umocnienie dolara przyniosło klasyczne przełożenie na waluty EM.

W trakcie dzisiejszej sesji uwaga rynków skupiona będzie na popołudniowych danych z USA – o godz. 14:30 poznamy odczyt wst. PKB za III kw., gdzie spodziewana jest dynamika 2,5% (vs 3,1% uprzednio) oraz 1,3% z zakresu PCE core. Ponadto w centrum uwagi pozostają kwestie osobowe związane z potencjalnym przyszłym szefem FED.

Z rynkowego punktu widzenia USD/PLN wybił z lokalnej strefy konsolidacji 3,57-3,60 PLN, co sugeruje potencjalny test 3,66-3,70 PLN. EUR/PLN przekroczył 4,24 PLN i zmierza w stronę 4,26 PLN. Odwrót od PLN jest wynikiem mocniejszego dolara, stąd głównym czynnikiem pozostaje dalsze zachowanie eurodolara (i wpływ potencjalnych formacji RGR na notowania).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Spadki na eurodolarze po EBC zaciążyły złotemu